اخبار عمومی

 

 

 

 

 

296672
تاریخ انتشار: 1398/01/27 09:55
با نظر مجلس؛
وکلای ملت در مصوبه‌ای مقرر کردند درج آگهی یا مطلب علیه نامزدهای انتخاباتی و یا اعلام خلاف واقع انصراف آنان توسط رسانه‌ها ممنوع است.

عصرجهان-نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات با ۱۴۳ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در جلسه علنی، ماده ۳۷ این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس آن ماده ۶۴ قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:
درج آگهی و یا مطلب علیه نامزدهای انتخاباتی و یا اعلام خلاف واقع انصراف نامزدها توسط رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب، الکترونیکی و سایر شبکه‌های مجازی ممنوع است و در این صورت ضمن معرفی مرتکب به مراجع مربوط نامزدها حق دارند پاسخ خود را به رسانه مربوط اعلام کند و رسانه موجود طبق قوانین و مقررات مربوط موظف به چاپ و یا نشر فوری آن حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت و قبل از اتمام زمان تبلیغات انتخابات می‌باشد.
عدم رعایت مفاد این ماده، جرم است و مرتکب به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.
بر اساس تبصره یک این ماده در صورت وقوع جرم موضوع این ماده، علاوه بر اعمال مجازات نسبت به مرتکب، نامزدها حق دارند پاسخ خود را از طریق مذکور در صدر این ماده منتشر کنند و مرتکب مکلف به انتشار فوری آن طبق قوانین و مقررات می‌باشد.
در صورتی که امکان انتشار از طریق رسانه مرتکب وجود نداشته باشد مسئول آن باید با هزینه خود پاسخ نامزد را به رسانه مشابه دیگری ارسال کند و آن رسانه مکلف به انتشار آن در اولین نشر خود می‌باشد.
بر اساس تبصره دو این ماده، مطبوعات و نشریات در انتشار هر گونه مطلب در خصوص نامزدها مکلف هستند به نحوی اقدام کنند که در صورت لزوم فرصت پاسخگویی برای نامزد در مهلت مجاز تبلیغاتی فراهم باشد.
مطابق با تبصره سه مجازات تخلف از احکام تبصره یک و دو این ماده، تعطیلی نشریه یا سایت خبری و یا مرکز ارسال پیامک و شبکه‌های مجازی از یک تا سه ماه است.
همچنین بر اساس تبصره چهار این ماده هر گونه اعلام انصراف نامزدها و انتشار آن در رسانه‌ها صرفاً با اعلام هیئت اجرایی حوزه انتخابیه و هیئت تأیید نظارت استان می‌باشد.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*