اخبار عمومی

 

 

 

 

 

299545
تاریخ انتشار: 1398/11/08 23:45
رئیس‌جمهور آمریکا همچنین وعده داد با کمک کشورهای خارجی، 50 میلیارد دلار در کشور فلسطین سرمایه‌گذاری شود. رئیس جمهور آمریکا توقف فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی، توقف بیان شعارهای ضداسرائیلی و همچنین توقف پرداخت غرامت به خانواده‌های شهدای فلسطینی را خواستار شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در شرایطی که دستاورد جدی در دیپلماسی برای عرضه در انتخابات ریاست جمهوری ندارد، در اقدامی نمادین که از نظر قوانین بین المللی جایگاهی ندارد، با رونمایی آنچه که معامله قرن نامید، بر راه حل دو دولت در سرزمین‌های اشغالی تاکید کرد؛ راه حلی که پس از درز جزئیاتش و پیش از رونمایی رسمی از سوی طرف فلسطینی رد شد و تاکید شد فلسطین فروشی نیست.

به گزارش «تابناک»؛ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در یک نشست خبری مشترک با نخست وزیر رژیم اسرائیل که رقیب سیاسی نتانیاهو در اسرائیل نیز به نشانه همراه با این طرح در آن حضور داشت، جزئیات طرح «معامله قرن» را رونمایی کرد و ز تشکیل کمیته‌ مشترک با اسرائیل خبر داد که از طریق آن، مرزهای دو کشور مشخص شود؛ مرزهایی که حدود آن در نقشه منتشر شده از سوی ترامپ پس از معامله بزرگ مشخص شده است.

ترامپ: اورشلیم (قدس) پایتخت تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باقی می‌ماند/ اراضی فلسطینی‌ها دو برابر می‌شود/ فلسطینیان 4 سال فرصت دارند تا جایی که برای کشور جدیدشان در نظر گرفته شده را تحویل بگیرند/ نتانیاهو: این طرح حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و دیگر مناطق راهبردی یهودا و سامره (کرانه باختری) را به رسمیت شناخته/ این طرح بسیاری از نقاطی را که در تورات به آن‌ها اشاره شده، به عنوان بخش ثابت اسرائیل به رسمیت شناخته/این طرح مرز شرقی اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد/ این طرح خواهان خلع سلاح حماس و حذف تسلیحات از غزه است
ترامپ، نقشه سمت راست را به عبری و انگلیسی و سمت چپی را به عربی و انگلیسی توییت کرده است

ترامپ معامله قرن را «گامی به سمت صلح» برای اسرائیل توصیف کرد و مدعی شد که از وضعیتی که فلسطینی‌ها در آن به سر می‌برند، ناراحت است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین ادعا کرد: طرح پیشنهادی ما 80 صفحه و با جزئیات‌ترین طرحی است که تاکنون ارائه شده است. این طرح، یک پیشنهاد برد-برد برای هر دو طرف است. این طرح برای رسیدن به منطقه‌ای آرامتر و مرفه‌تر، راهکارهای عملی ارائه می‌دهد.

ترامپ افزود: این توافق اراضی فلسطینی‌ها را دو برابر خواهد کرد و هیچ‌کس از فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها از خانه‌هایشان بیرون رانده نخواهند شد. ما نمی‌خواهیم فلسطینیان و اسرائیلی‌ها از خانه خود بیرون شوند. فلسطینیان می‌توانند کشور مستقلی برای خود داشته باشند. آینده تشکیل دولت فلسطین به این بستگی دارد که آن‌ها قاطعانه تروریسم را رد کنند.

او تاکید کرد: اورشلیم (قدس) پایتخت تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باقی می‌ماند. البته قبلا این کار را برای شما کرده بودم و ایالات متحده حاکمیت اسرائیل بر این اراضی را به رسمیت شناخته است. هرگز کاری نمی‌کنیم که امنیت اسرائیل را به خطر بیاندازد. صلح نیازمند کوتاه آمدن است، اما هرگز نمی‌خواهیم اسرائیل بابت صلح از امنیت خود کوتاه بیاید.

ترامپ: اورشلیم پایتخت تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باقی می‌ماند / نتانیاهو: حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و دیگر مناطق راهبردی که در تورات اشاره شده، به عنوان بخش ثابت اسرائیل به رسمیت شناخته شد / خلع سلاح حماس و حذف تسلیحات از غزه

ترامپ اضافه کرد: من کارهای زیادی برای اسرائیل کرده‌ام. من پایتختی اورشلیم (قدس) را به رسمیت شناختم، حاکمیت اسرائیل برای جولان را به رسمیت شناختم و از همه مهمتر، از توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران خارج شدم. این فرصت فوق‌العاده‌ای برای فلسطینی‌هاست که بعد از سال‌ها کشوری برای خود داشته باشند. ما تیم فوق‌العاده‌ای داریم، همه آن‌ها عاشق اسرائیل هستند.

.
اهمیت خبر
انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، تاکید بر مالکیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان، محدود کردن دایره آوارگان فلسطینی از 5 میلیون نفر به 40 هزار نفر، تشدید فشار در راستای تقلیل کمک به فلسطینیان، استقبال از قانون تعلق شهرک‌های صهیونیستی به اسرائیل، تایید قانون یهودی سازی اسرائیل و ... بخش‌های کلیدی طرح ترامپ هستند که اگرچه اکنون رونمایی شده اما رئیس جمهور آمریکا در دو سال اخیر به مرور آنها را اجرایی و اکنون همه آن را در قالب یک بسته عرضه کرده است. این بسته در واقع تلاش برای ایجاد یک دستاورد بین المللی برای ترامپ در عرصه بین المللی است که در رویدادهای داخلی به ویژه کارزار انتخابات ریاست جمهوری کارکرد خواهد داشت و حمایت لابی‌های قدرتمند اسرائیل در آمریکا را در سمت ترامپ نگه خواهد داشت. ترامپ اکنون در مسیر کارزار انتخاباتی‌اش اگر به دستاورد دیپلماتیک نیز نرسد، دور از انتظار نیست دست‌کم همراهی لابی صهیونیستی در آمریکا را با این طرح به دست بیاورد.

ترامپ وعده داد که این طرح شرق قدس را به پایتختی فلسطین به رسمیت شناخته و آمریکا در این منطقه سفارت بگشاید. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین وعده داد با کمک کشورهای خارجی، 50 میلیارد دلار در کشور فلسطین سرمایه‌گذاری شود. رئیس جمهور آمریکا توقف فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی، توقف بیان شعارهای ضداسرائیلی و همچنین توقف پرداخت غرامت به خانواده‌های شهدای فلسطینی را خواستار شد.

ترامپ در پایان از عمان، بحرین و امارات بابت کمک‌هایی که کرده‌اند و اعزام سفرایشان به این مراسم، تشکر کرد. نتانیاهو نیز در این نشست از سفرای عمان، بحرین و امارات برای حضور در این مراسم تشکر کرد و گفت از دیدن آن‌ها خرسند است. طرح‌های پیشین هرگز موازنه لازم را برقرار نمی‌کرد. طرح‌های پیشین حاکمیت اسرائیل بر دره اردن را به رسمیت نمی‌شناخت.

نتانیاهو گفت: اما طرح رئیس‌جمهور ترامپ حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و دیگر مناطق راهبردی یهودا و سامره (کرانه باختری) را به رسمیت شناخته است. این طرح، بسیاری از نقاطی را که در تورات به آن‌ها اشاره شده، به عنوان بخش ثابت اسرائیل به رسمیت شناخته است. به همین دلیل و به این دلیل که این طرح توازن مناسب را دارد، پذیرفتم که بر اساس آن با فلسطینی‌ها درباره صلح مذاکره کنم.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: شما رئیس‌جمهور ترامپ، بهترین دوستی هستید که اسرائیل تاکنون در کاخ سفید داشته است. شما در برابر ایران ایستادید و قاسم سلیمانی را حذف کردید. این طرح، تأکید می‌کند که فلسطینی‌ها باید یهودی بودن اسرائیل را به رسمیت بشناسند. این طرح مرز شرقی اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد. این طرح خواهان خلع سلاح حماس و حذف تسلیحات از غزه است. این طرح تأکید می‌کند که مسئله آوارگان فلسطینی باید بیرون از اسرائیل حل شود.

نتانیاهو «معامله قرن» را «طرح صلحی خارق‌العاده» توصیف کرد و از ترامپ و تیم دولت آمریکا بابت تدوین چنین طرحی تشکر کرد و ادعا نمود: طرح صلح ترامپ یک مسیر واقعی برای صلح پایدار است. ترامپ حاکمیت اسرائیل بر غور اردن و مناطق دیگر را به رسمیت می‌شناسد تا اسرائیل بتواند خودش از خود دفاع کند.

نخست‌وزیر اسرائیل در پایان گفت: اسرائیل تا ابد و برای همیشه، به جرد کوشنر و رئیس‌جمهور ترامپ، مدیون است. رئیس‌جمهور ترامپ، معامله قرن شما، فرصت قرن است. اطمینان داشته باشید که ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*