اخبار عمومی
30719
تاریخ انتشار: 1395/03/10 20:46
در اصفهان بیش از 30 هزار هکتار فضای سبز وجود دارد، افزود: در کنار رودخانه کارون کمتر از هزار هکتار فضای سبز وجود دارد.

عصرجهان:رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان مسعود اسدی رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان ظهر امروز در همایش بررسی پیامدهای انتقال آب کارون اظهار داشت: دفاع از کارون و عدم انتقال آن به استان‌های دیگر به هیچ عنوان بحث منطقه‌ای و منطقه گرایی نیست بلکه این دفاع در چارچوب منافع ومصالح کلی نظام جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان گفت: متاسفانه تا کنون با وجود منابع غنی کشاورزی در خوزستان نتوانستیم ثروت زایی و ثروت افزایی لازم را انجام دهیم.
وی با اشاره به وجود بیشترین منابع آب در استان تصریح کرد: دشت‌های کشاورزی در کنار رودخانه کارون، تالاب میانگران ایذه ، اندیکا و آبادان از داشتن آب برای کشت محروم هستند.


اسدی با بیان اینکه منطقه غیزانیه به دلیل محرومیت از آب برای کشت محصول  به بریدن درختان و تبدیل آن‌ها به زغال امرار معاش می‌کنند.این چه انتقال آبی است که به نام شرب به استان های دیگر می‌رود و درهمان سال استان دریافت کننده به کشت برنج می‌پردازد و کشت برنج خوزستان در جوار کارون ممنوع اعلام می‌شود.
وی با بیان اینکه در اصفهان بیش از 30 هزار هکتار فضای سبز وجود دارد، افزود: در کنار رودخانه کارون کمتر از هزار هکتار فضای سبز وجود دارد.
رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان افزود: آب کارون به نام آب شرب برای مصارف کشاورزی و صنعتی استان‌های اصفهان و کرمان در حال انتقال است، درصورتی که خوزستان تاکنون نتوانسته است زیر ساخت های کشاورزی و صنعتی خود را رونق دهد.
وی با بیان اینکه وزیر نیرو با حضور خود در استان کهگیلویه و بویر احمد به ساخت سد مارون 2 تاکید می‌کند، گفت: سد مارون 2 برای رودخانه‌ای قرار است راه‌اندازی شود که در تابستان گذشته به دلیل کمبود آب و بی‌آبی‌های فراوان اجازه کشت به کشاورزان را نداده بود.
اسدی با بیان اینکه امسال در شهرهایی همچون بهبهان، رامشیر و رامهرمز و شادگان مانند سال‌های گدشته با بحران آب و عدم کشت محصول مواجه هستیم، گفت: قطعا ادامه روند بی‌آبی و عدم کشت محصول در شهر نشینی و بحران‌های اجتماعی شهر نشینان تاثیرگذار است.
وی با بیان اینکه باید به تفسیرها پایان داد و وارد میدان عمل شد، افزود: برای مبارزه با انتقال آب کارون دو راهکار وجود دارد که نخستین راهکار؛ دادن حق آبه کشاورزی به کشاورزانی است که سال‌های متمادی وزارت نیرو سهم حق آبه آنان را پرداخت نکرده و قطعا با صادر شدن پروانه حق آبه کشاورزان به صورت اتوماتیک از انتقال آب از سرشاخه های کارون جلوگیری می‌شود.
رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان ادامه داد: دومین راهکار اجرای طرح‌های درون استانی هستند. باید برای رشد و توسعه خوزستان  به انتقال آب به شهرهای بهبهان، شادگان، رامهرمز و سایر شهر های نیازمند پرداخته شود.
وی با بیان اینکه چگونه کارون می‌تواند زاینده رود را تامین کند ولی ما از آن برای تامین رودخانه کرخه، تالاب شادگان، کشت محصول در اندیکا و لالی استفاده نکنیم، عنوان کرد: باید به جای شعار دادن و ایفای نقش نگهبان به اجرای طرح‌های انتقال آب به درون استان و ارائه راهکارهای موثرتر پرداخت.

مرجع/تسنیم

برچسب ها:
آب ؛

بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*