اخبار عمومی
309555
تاریخ انتشار: 1402/08/25 02:01
شورای امنیت سازمان ملل سرانجام پس از ۴۰ روز از آغاز طوفان‌الاقصی قطعنامه وقفه بشردوستانه درگیری‌ها در غزه را تصویب کرد.این قطعنامه با رای مثبت ۱۲ کشور از ۱۵ عضو شورای امنیت تصویب شد و هیچ مخالفی نداشت

بعد از حدود ۴۰ روز اختلاف نظر میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر متن و محتوای قطعنامه‌ای مرتبط با جنگ اسرائیل-غزه، این شورا عصر چهارشنبه با ۱۲ رای موافق و سه رای ممتنع توانست بر سر قطعنامه‌ای که کشور مالت به عنوان عضو غیردايم شورای امنیت پیشنهاد کرده بود به توافق برسد.

بریتانیا، روسیه و آمریکا سه عضو اصلی شورای امنیت به این قطعنامه رای ممتنع دادند و بدون استفاده از حق وتوی خود، اجازه دادند آرای موافق ۱۲ عضو دیگر این شورا به کرسی بنشیند.

این قطعنامه خواستار وقفه در غزه با هدف کمک‌رسانی به صدها هزار غیرنظامی است که از چهل روز پیش تاکنون در میانه درگیری سنگین میان ارتش اسرائیل و حماس گیر افتاده‌اند.

در متن این قطعنامه علاوه بر درخواست برقراری وقفه فوری با هدف اقدامات انسان‌دوستانه، شورای امنیت خواستار آزادی فوری گروگان‌ها از سوی حماس شده و همچنین از طرفین مخاصمه خواسته به تمامی قوانین و معاهدات بین‌المللی احترام بگذارند.

در این قطعنامه تعیین شده که در صورت برقراری وقفه انسان‌دوستانه در غزه، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف به نظارت بر حسن اجرای آن شود.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*