اخبار عمومی

 

 

 

 

 

3843
تاریخ انتشار: 1393/12/05 00:52
افتخاری: من از رحیمی پول نگرفتم-دو پیامی که حسین فریدون به ژنو برد-جدایی برخی نمایندگان از لاریجانی-دست چپ و راست هاشمی در دولت روحانی فعال هستند

عصرجهان:اخبار ویژه سه شنبه در رسانه های مجازی،چاپی،دیداری و شنیداری (منابع بسته خبری:سایت های خبری- مطبوعات)

کیهان

وحشت فتنه‌گران از حماسه حسینی(ع)

یکی از روزنامه‌های زنجیره‌ای در روزهای اخیر از حضرت سیدالشهدا(ع) به عنوان اسطوره‌ای رنگ‌باخته یاد کرده است.یکی از روزنامه‌های زنجیره‌ای که درصدد جلب «اعتماد» بیگانگان است روز یکشنبه سوم اسفند ماه گفت‌‌وگوی خود با ابراهیم اصغرزاده با موضوع «سبک زندگی و فعالیت دانشجویی» در دهه 50 را به چاپ رسانده است.

خبرنگار اعتماد در بخشی از این مصاحبه پس از معرفی امام حسین(ع) به عنوان اسطوره‌ای در فرهنگ مذهبی جامعه توسط مصاحبه‌شونده می‌گوید: این اسطوره‌ها به نظر می‌رسد رنگ باخته‌اند و برای نسل امروزی آن‌قدری که شما می‌گویید اهمیت ندارند!
البته این پایان ماجرای مصاحبه روزنامه مذکور نیست چرا که در ادامه این مصاحبه ابراهیم اصغرزاده نیز برای آنکه بتواند ارادت خود را به جریانات سوخته افراطیون اصلاح‌طلب ابراز نماید کار اغتشاشگران در سال 88 را از خودگذشتگی می‌نامد و می‌گوید: بحث اصلی ما این است که به عنوان مثال پس از پایان دولت اصلاحات باید همه چیز به یک حالت منطقی، معقول و حسابگرانه برگشته باشد، پس چرا در انتخابات 88 مجددا با یک وضع رمانتیک و آرمانگرایانه بسیار شدید مواجه بودیم؟ تصور ما این بود که جوانان حاضر به این از خودگذشتگی نیستند. پس چه چیز اینجا بازتولید شده است؟ این نشان می‌دهد که نگاه آرمان‌خواه خودش را بازتولید می‌کند و در واقع امر جامعه در مقابل دوگانه‌های قربانی- متجاوز و معصوم- متجاوز قرار می‌گیرد و در این بین قهرمان متولد می‌شود.
در ادامه این به اصطلاح گفت‌وگو نیز خبرنگار روزنامه مذکور با مطرح کردن این سوال بار دیگر از تفکرات غرب‌زده این روزنامه حامی فتنه رونمایی می‌کند: اما همین نسلی که می‌گویید با برخورد مواجه شد و عقب کشید و دیگر برایش مسائلی که در سال 78 یا 88 یا نظایر آن پیش آمد، حالت نوستالژیک و شاید یک تراژدی تلقی می‌شود. چرا ما از آن هیاهو به این سکوت رسیدیم؟
حال باید دید کما فی‌السابق وزارت ارشاد و مدعی‌العموم با این توهین روزنامه مذکور چگونه برخورد می‌نماید.
یدیعوت آحارونوت: اسرائیل در جنگ با حزب‌الله غافلگیر خواهد شد
نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از ماهیت درگیری‌های احتمالی آینده با حزب‌الله لبنان و اقدامات غافلگیرکننده احتمالی این حزب مانند ورود به منطقه الجلیل و برخی اقدامات پیش‌بینی نشده، در حال افزایش است ضمن آنکه این رژیم حزب‌الله و نه داعش را تهدید اصلی خود می‌داند.
گروهی از پژوهشگران عضو مرکز پژوهش‌های امنیتی ملی رژیم صهیونیستی با تصریح به خطر حزب‌الله و امکان انجام گرفتن اقدامات غافلگیرکننده توسط حزب‌الله اعلام کردند سازمان داعش برای اسرائیل خطر به شمار نمی‌آید.
شبکه المنار با تهیه گزارشی در این خصوص گفت: تصویر جنگ آینده اسرائیل با حزب‌الله چگونه خواهد بود، محور بحث و بررسی تصویری پایگاه یدیعوت آحارونوت با شماری از پژوهشگران مرکز پژوهش‌های امنیت ملی رژیم صهیونیستی بوده است. این بررسی و تحقیق منعکس‌کننده نگرانی عمیق و آشکار نتایج جنگی احتمالی با حزب‌الله بود، محافل صهیونیستی از ماهیت جنگ‌های آینده و اقدامات غافلگیر‌کننده در برابر ارتش اشغالگر و قواعد جدید حزب‌الله برای مقابله با ارتش اسرائيل بسیار نگران هستند.
دودی سیمانتوف از پژوهشگران مرکز پژوهش‌های امنیتی رژیم صهیونیستی در این خصوص گفت: حزب‌الله اوضاع را از جلوگیری از شکست خود به پیروزی در برابر ما تبدیل کرده است. آنها از اشغال الجلیل و موشک‌هایی با هدف‌گیری بسیار دقیق صحبت می‌کنند. ما به جای اینکه در موضعی تهاجمی باشیم در موضعی دفاعی قرار گرفته‌ایم.
عوفر عیناف یکی دیگر از کارشناسان صهیونیست گفت: اقدام غافلگیرکننده‌ای که ممکن است حزب‌الله به آن دست زند تصرف الجلیل خواهد بود که نصرالله از سال 2011 درخصوص آن صحبت می‌کند. این مسئله‌ای تبلیغاتی است اما نصرالله در آنچه می‌گوید جدی است و چه بسا که حزب‌الله به اقدام غافلگیرکننده‌ای دست بزند که ما نظیر آن را در جنگ سال 2006 ندیدیم.
پژوهشگران صهیونیست همچنین درخصوص ناآمادگی برای جنگ آینده و آماده نکردن ارتش اسرائیل برای جنگ براساس ماهیت و تناسب با تهدیدهای جدید هشدار دادند.
دودی سیمانتوف گفت: ما در مقابل حزب‌الله و حماس فقط مثل گذشته آماده جنگ هستیم در حالی که طرف مقابل در حال پیشرفت و تغییر است و جهش‌های قابل توجهی انجام داده و برای ما دام‌هایی تدارک دیده است که امکان دارد در آن بیفتیم.
عوفر عیتاف نیز تاکید کرد: حضور حزب‌الله در بلندی‌های جولان همراه با جنگی که با محور بشار اسد و ایران مشاهده می‌کنیم می‌تواند با تسلط آنها بر منطقه جولان برای ما یک غافلگیری استراتژیک به شمار آید چرا که حزب‌الله در مثلث مرزی نزدیک طبریا نیز حضور دارد و تنها در جنوب لبنان نیست و از این رو می‌تواند جبهه شمالی را به طور کامل بازگشایی کند.
پولشویی و ارتشا جرم اقتصادی نیست پس چه چیزی جرم اقتصادی است؟
وکیل مدافع مهدی هاشمی مدعی شد پرونده وی مشکل اقتصادی ندارد و سیاسی است.
علیزاده طباطبایی که غالباً وکالت عناصر ضدانقلاب و بدنام را برعهده داشته در نشست حزب کار مدعی شد: پرونده مهدی هاشمی از زمانی کلید خورد که احمدی‌نژاد در مناظره معروف گفت بچه‌های هاشمی چه می‌کنند؟ از همان زمان به تمام دستگاه‌های اطلاعاتی خود اطلاع دادند بچه‌های هاشمی باید یک کاری بکنند.
وی ادامه داد: در سال 88 و دستگیری متهمان، آن دوران مهدی هاشمی در ایران بود. در حالی که تمام متهمان اصلی آن زمان در هفته نخست بازداشت شدند. اما تا اوایل شهریور که مهدی هاشمی در ایران بود، حتی احضار هم نشد.
به گزارش ایلنا، وی مدعی اقدامات مفید مهدی هاشمی در حوزه سازه‌های دریایی و سازمان بهینه‌سازی، و نشانه رفتن آقای هاشمی شد و افزود: باید بگویم دعوا با آقای هاشمی از آغاز انقلاب وجود داشته است.
علیزاده طباطبایی توضیح نداده که اگر در کنار اتهامات ضدامنیتی، پولشویی‌های میلیاردی و ارتشاء 5/2 میلیون دلاری جرم اقتصادی نیست، پس مصداق جرم اقتصادی چیست.
در عین حال برخلاف فضاسازی وی برای انتساب تعقیب قضایی مهدی هاشمی به احمدی‌نژاد، باید جهت اطلاع وی خاطرنشان کرد که معاون اول احمدی‌نژاد همین چند روز پیش، پس از پایان رسیدگی به پرونده و صدور حکم محکومیت روانه زندان شد؛ ضمن اینکه با برجسته کردن رابطه نسبی یک مفسد اقتصادی و امنیتی نمی‌توان برای او و امثال وی خط قرمز درست کرد همچنان که قوه قضائیه درباره رحیمی نیز چنین اجازه‌ای نداد.
بی‌بی‌سی: مردم پای نظام هستند جمهوری اسلامی جایگزین ندارد
شبکه دولتی انگلیس اذعان کرد باور مذهبی جامعه ایران به همراه سلامت زندگی اغلب مقامات و عدم وابستگی به خارج همچنان موجب ماندگاری جمهوری اسلامی خواهد بود.
این شبکه که اساسا برای معارضه با جمهوری اسلامی راه‌اندازی شده در تحلیلی به علل ماندگاری جمهوری اسلامی پرداخت و با اشاره به «طبیعت مذهبی حکومت» نوشت: اسلام هنوز هم در بخش قابل توجهی از جامعه ایران از جاذبه بالایی برخوردار است. این بخش از جامعه از سیستم موجود با تمام وجود دفاع می‌کنند. این نیرو، در همه سطوح جامعه، از ادارات دولتی گرفته تا مدارس و دانشگاه‌ها و واحدهای صنعتی بزرگ و غیره حتی در برابر مخالفان می‌ایستد و همسو با نیروهای امنیتی با مخالفان مقابله می‌کند.
بی‌بی‌سی سعی کرد ضمنا بخشی از این حمایت را  بر برخورداری از امتیازات نسبت دهد حال آن که عناصر دنیاطلب سر بزنگاه‌های خطر در وسط میدان نمی‌مانند حال آن که رصدگران سرویس‌های خارجی طراح فتنه 88 و 78 - نظیر MI6 انگلیس- به وضوح دیدند که چگونه نیروهای انقلابی به سیاق جانفشانی در برابر گروهک‌های تروریستی اول انقلاب و 8 سال دفاع مقدس پای نظام ایستادند.
بی‌بی‌سی درباره «نحوه زندگی رهبران و مقامات» اذعان کرد: مقامات رده بالای کشور، حداقل به آن صورت که به چشم مردم می‌خورد، از تجملی که مثلا خاندان پهلوی و وابستگانشان از آن بهره‌مند بودند، برخوردار نیست. این امر، به لحاظ روانی، تاثیر مخربی را که تمرکز قدرت به وجود می‌آورد کاهش می‌دهد.
این شبکه درباره عدم وابستگی سیاسی نظام هم گفت: حکومت توانسته از فرمان بردن از نیروهای بیگانه سر باز زند. این عامل که یکی از نقاط عمده درگیری حکومت شاه با مخالفانش بود، در مورد حکومت فعلی ایران، نقشی در مخالف‌سازی بازی نمی‌کند.
شبکه دولتی انگلیس همچنین تصریح کرد که جمهوری اسلامی فاقد جایگزین است. در طول 36 سال گذشته هرگز جریانی در مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی ظهور نکرده که بخش عمده‌ای از جامعه آن را به عنوان آلترناتیو حکومت بپذیرند.
مهدی هاشمی بورسیه سازمان تحت ریاست خود شده بود
مهدی هاشمی به هنگام ریاست‌ سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت برای خود بورسیه صادر کرد.
به گزارش جهان‌نیوز، در حالی که با جنجال‌سازی ابتدایی روزنامه‌های افراطی و برخی از افراد اصلاح‌طلب، درباره تخلف گسترده در اخذ بورسیه‌های تحصیلی، نوک پیکان این رسانه‌ها به سوی اصولگرایان نشانه رفته بود، رفته‌رفته طشت رسوایی این جماعت بیش از پیش از بام می‌افتد.
پس از تبدیل تخلف ادعا شده توسط مدیران سابق وزارت علوم از 3000 نفر به چیزی کمتر از 20 نفر، این روزها، بورسیه‌شدگان درصدد اعاده حیثیت از خود و بازگرداندن آبروی به ناحق از دست رفته هستند. بورسیه‌شدگان در معرض تهمت قرار گرفته، خواهان رسیدگی کلی به وضعیت موجود و بررسی وضعیت بورسیه‌ها در دوران گذشته شده و خواستار بررسی وضعیت وزارت علوم در دوران اصلاح‌طلبان نیز شده‌اند.
این اتفاق باعث شد تا سخنگوی کمیسیون آموزش واکنش نشان داده و بگوید: «یکی از بحث‌های ما این است که تحقیق و تفحص از بورسیه‌های دولت‌های گذشته صورت بگیرد، هم از دولت هاشمی، هم خاتمی و هم احمدی‌نژاد و هر کجا تخلفی ثابت شد با آن برخورد می‌کنیم، برای ما فرقی نمی‌کند چه کسی تخلف کرده است.»
جهان‌نیوز نوشت: در این میان یکی از کسانی که به عنوان بورسیه سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت توانسته مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه شریف دریافت کند، مهدی هاشمی رفسنجانی است. نکته جالب آن که وی در همان مقطع (مهرماه سال 80) مدیرعاملی این سازمان که از زیرمجموعه‌های وزارت نفت است،‌را نیز بر عهده داشت!
با توجه به گواهی صادر شده، وی از سال 80 تا سال 85 به مدت 5 سال مشغول به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بوده است.
ایران در حال کامل کردن محاصره اسرائیل است
شبکه 1 تلویزیون رژیم صهیونیستی، از افزایش گستره محور مقاومت تا دریای سرخ به شدت ابراز نگرانی کرد.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم «عودد گرانوت» تحلیلگر امور عربی در شبکه 1 تلویزیون رژیم صهیونیستی، به قدرت رسیدن انقلابیون یمن و منحل کردن پارلمان و اعلام شورای ریاستی را مانند قدرت یافتن حزب‌الله در لبنان و راه یافتن به کاخ ریاست‌جمهوری دانست و هر دوی این اتفاقات را به نفع ایران و ضرر رژیم صهیونیستی ارزیابی کرد.
گرانوت گفت: «در خاورمیانه نوین و متزلزل، کشورهایی وجود دارند که ایران در آنها حضور دارد، نقش ایران را در بلندی‌های جولان دیدیم، در لبنان نیز ایران، از طریق حزب‌الله حضور دارد و اینک در یمن حضور یافته است».
این کارشناس صهیونیست تاکید کرد: «تحولات یمن سبب شده است نیروهای طرفدار ایران به قدرت برسند و این به آن معنی است که ایران می‌تواند کنترل باب‌المندب را به دست گیرد و جلوی دریانوردی به سمت بندر ایلات (در فلسطین اشغالی) را بگیرد. از آن سو، به قدرت رسیدن حزب‌الله در لبنان، خطری به تمام معنا برای اسرائیل است.»
«حسن شقیر» نویسنده و پژوهشگر سیاسی در برنامه «العین الاسرائیلیه» از شبکه خبری العالم در این خصوص گفت: «یمن، از موقعیتی راهبردی در دریای سرخ برخوردار است و تنگه باب‌المندب شریان اقتصاد جهانی به شمار می‌رود. پیروزی انقلاب یمن به رهبری «سیدعبدالمالک الحوثی» دریای سرخ را به امتدادی برای مقاومت فلسطین تبدیل خواهد کرد و این مسئله به چالش بزرگی در هر دو زمینه امنیتی و اقتصادی برای رژیم صهیونیستی تبدیل خواهد شد.»
آرمان
جلسات مجمع تشخیص هفتگی شد
با توجه به تدوین سیاست‌های کلی انتخابات و موارد اختلافی ارجاعی به مجمع تشخیص مصلحت، جلسات صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام از این پس به‌طور هفتگی برگزار می‌شود. با اعلام دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، جلسات شورای این مجمع که به صورت هر دو هفته یکبار برگزار می‌شد، از این پس با حضور اعضای مجمع به‌طور هفتگی برگزار خواهد شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام در ماه‌های اخیر بررسی و تدوین سیاست‌های کلی کشور در موضوع انتخابات را در شش جلسه پیگیری کرده و نظر به لزوم اتمام این سیاست‌ها و نیز سایر موارد اختلافی ارجاعی، جلسات دو هفته یک‌بار خود را به‌صورت هفتگی به ریاست آیت‌ا... هاشمی‌ رفسنجانی و دبیری دکتر محسن رضایی پی می‌‌گیرد.​ 
افتخاری: من از رحیمی پول نگرفتم
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: به هیچ‌وجه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از جریان آقای محمدرضا رحیمی پولی دریافت نکردم. لاله افتخاری خاطرنشان کرد: این خبر در بعضی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که البته از اعتبار لازم برخوردار نیست، اما به هر حال این شبهه را در اذهان عمومی ایجاد می‌کند زیرا لیستی از اسامی نمایندگان فعلی و ادوار مجلس است که حدود 170 نفر می‌شوند. وی درمورد لیست منتشر شده از سوی برخی سایت‌ها گفت: 170 نفری که اسم آنها در لیست منتشر شده، جزو چند هزار نامزد انتخابات بودند و این‌طور نبود که نماینده شوند و فقط حدود 30 نفر آنها نماینده مجلس شدند.
۲۳ هزار میلیارد تومان فرار و معافیت مالیاتی وجود دارد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ۱۲هزار میلیارد معافیت مالیاتی و ۱۱هزار میلیارد فرار مالیاتی فشار سنگینی را به نظام پولی کشور وارد می‌کند که باید با اصلاح ساختار، درآمد کشور را افزایش دهیم. ابوذر ندیمی درباره بیانات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر اصلاح ساختار مالیاتی کشور، توضیح داد: برقراری سیستم عادلانه و دریافت و اخذ مالیات از سرمایه‌داران کلان که معوقات سنگین آنها سیستم پولی و بانکی کشور را مختل کرده، مهم‌ترین اقدامی است که باید انجام شود. ندیمی خاطرنشان کرد: در کشور نظام مالیاتی مسیری را طی کرده که نیاز به اصلاح و تغییر رویه دارد و باید طی مراحل مدون برنامه‌های جانشین‌سازی مالیات جایگزین سیستم فعلی شود.
افراط و تفریط در جامعه وجود دارد
نماینده آیت‌ا... سیستانی در ایران گفت: ما در جامعه‌ای هستیم که مشکلات زیاد است و دشمن سعی می‌کند ضربه خود را به ما بزند و باید بدانیم جلوی دشمن چگونه چاره‌اندیشی کنیم. آیت‌ا... جواد شهرستانی افزود: متأسفانه هم‌اکنون اکثر شعارهای که برای انجام برنامه‌های فرهنگی داده می‌شود، در حد شعار است. وی تصریح کرد: دشمن سعی می‌کند با اختلاف میان شیعه و سنی کار کند و ضربه بزند لذا باید آگاهانه حرکت کرده و برنامه‌ریزی دقیق انجام دهیم تا وحدت جهان اسلام حفظ شود. آیت‌ا... شهرستانی افزود: افراط و تفریط در جامعه وجود دارد و هر کس در مقابل خداوند متعال مسئول اعمال خود است. ما پیرو مکتب اهل بیت(ع) هستیم و باید به منش اهل بیت رفتار کنیم. افراط و تفریط جایی در اسلام ندارد.
سرویس پیام کوتاه ۱۰ ریال گران می‌شود 
نمایندگان مجلس بخش درآمدی تبصره‌های 18 و 19 ماده واحده لایحه بودجه سال 1394 کل کشور را به تصویب رساندند. بهارستان‌نشینان در بند الحاقی به تبصره19 نیز مصوب کردند اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی موظفند علاوه بر قیمت هر پیامک(SMS) مبلغ 10ریال از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی ردیف 160154 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.
رونمایی از هواپیمای تفریحی پیکاتو 
در پنجمین جشنواره علم تا عمل هواپیمای تفریحی پیکاتو در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت. به گفته زکوی، مدیر بازرگانی شرکت هوافضایی درنا این هواپیما مدل ارتقا یافته هواپیمان پیکاوان است که جزو هواپیماهای رده اسکورت محسوب می‌شود. وی گفت: این هواپیما طبق استاندارد ASTM آمریکا ساخته شده و طراحی و ساخت آن کاملا در ایران انجام شده است. مدیربازرگانی شرکت هوافضایی درنا افزود: از این مدل هواپیما سه فروند ساخته شده و آموزشگاه‌های خلبانی و کلوپ‌های تفریحی، جزو علاقه‌مندان و متقاضیان این هواپیما هستند. این هواپیما توسط شرکت هوافضای درنا و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ساخته شده است.
آمریکایی‌ها به مذاکره احتیاج دارند
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران در مذاکرات هسته‌ای با 1+5 منتظر شنیدن توقعات و قضاوت آمریکا نیست. هم‌چنین آن‌ها بودند که خواستار برگزاری مذاکرات بودند و خودشان هم به این مذاکرات نیاز دارند نه ما. علی اکبر ولایتی پس از دیدار عصر یک‌شنبه خود با نیکلاس هیس، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که نظر شما در رابطه با سخنان اخیر وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر این که اگر تا مارس به توافق سیاسی مورد نظر دست نیابیم مذاکرات را متوقف می‌کنیم، چیست؟ اظهار کرد: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران اهل مذاکره است و از ابتدای طرح مذاکره هسته‌ای آمادگی خود را برای این امر اعلام کرده و هیچ گاه از مذاکره کردن امتناع نکرده است. وی ادامه داد:‌ با این حال اینطور نیست که آمریکایی‌ها تصور کنند و اینطور تبلیغ کنند که انگار مذاکره کردن امتیازی است که آنها به ایران داده‌اند. خیر؛ آنها هستند که مذاکره احتیاج دارند نه ما. همچنین آمریکایی‌ها نیاز دارند موضوع هسته‌ای ایران را در مذاکرات به جایی برسانند که مورد نظرشان است.
تابناک
پاسخ روحانی به آیت‌الله جنتی
رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در اجلاس اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه‌ای گفته: برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی و پیشرفت در زمینه روابط با دیگران باید چه کنیم؟ اینکه برخی فکر می‌کنند بدون رابطه با بیرون می‌توان به توسعه رسید اشتباه است، می‌توان زندگی بخور و نمیر داشت یا از جیب مردم برداشت کرد، می‌شود ۹درصد ثروت مردم را کاهش داد اما بیش از این امکان‌پذیر نیست، ما اگر می‌خواهیم زندگی بخور و نمیر با نون و پنیر داشته باشیم می‌توان کشور را اداره کرد ولی اگر می‌خواهیم به رشد قابل قبول ۴ یا ۵ درصد برسیم باید برنامه‌ریزی گسترده داشته باشیم.

به نظر می‌رسد اشاره به عبارت زندگی بخور و نمیر با نون و پنیر، اعلام مخالفت رئیس‌جمهور به سخنان چندی پیش دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه باشد.
احمدی نژاد مجدداً به دادگاه احضار می‌شود؟
ایسنا نوشت:  در پرونده احمدی نژاد نیز به نظر می‌رسد دادگاه موضوعی را استعلام یا اسناد و اطلاعاتی از ادارات دولتی یا مجلس مطالبه کرده که این امر منجر به صدور دستور تعیین وقت احتیاطی شده است اما در هر صورت «وقت احتیاطی» تعیین شده در این پرونده که از 16 دی 92 آغاز شد رفته رفته به یک «سال احتیاطی» تبدیل شد و ظاهرا با گذشت این مدت هنوز هم اقدام مورد دستور دادگاه انجام نشده است تا دادگاه در این پرونده تصمیم نهایی اخذ کند... باید دید آیا احمدی نژاد مجدداً احضار می‌شود؟
دولت عربستان حجاج را لخت و بازرسی می کند
دولت عربستان برخی از حجاج از جمله روحانیون کاروان ها را به صورت تحقیر آمیزی بازرسی بدنی نموده است. بنا به این گزارش٬ ماموران روحانیون کاروان را به صورت لخت مادرزاد بازرسی بدنی نموده که گاها این رفتار توهین آمیز مقابل دیگر حجاج صورت گرفته است. همچنین در گزارشی دیگر٬ عربستان٬ تعدادی از کاروان های حجاج را ممنوع الورود کرده و به ایران برگردانده است.چند روز پیش بود که رئیس سازمان حج و زیارت در خبری گفته بود: "کنسول‌گری های عربستان در ایران صدور روادید سفر عمره را بیش از ۵۰ درصد کاهش داده‌اند.
ناگفته‌های هاشمی درباره احمدی نژاد
روزنامه ایران در دیگه چه خبر خود نوشت:آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه دیدار با تشکل‌های دانشجویی 5 استان دانشگاه آزاد اسلامی به بیان ناگفته‌هایی از انتقادات خود در جلسه هیأت رئیسه خبرگان رهبری در زمان دولت گذشته پرداخت. به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی»، «هاشمی در ادامه سخنانش به اقیانوسی از خرابی و فساد و دزدی در دولت قبل و به جلسه جالبی با هیأت رئیسه خبرگان در همین مورد اشاره می کند.

اتاقی را هم در انتهای سالن به میهمانان نشان می‌دهد و می گوید: همین جا، به آقایان گفتم که چرا تمام کارهای این دولت (احمدی نژاد) را تأیید می‌کنید؟ فردا جواب مردم و خدا را چه می‌دهید؟ بعد هم به آقایی که نایبم در خبرگان بود، گفتم: حالا که رسوا شده، می‌گویی فلان کس باعث انحرافش شده. اصل انحراف خود اوست. اگر اشتباه کردی، صادقانه به مردم بگو اشتباه کردم. نه اینکه پشت فلان کس قایم شوید و بگویید انحراف کار او بوده. مردم این حرف ها را باور نمی‌کنند»... «آقای هاشمی در ادامه می‌گوید: دولت روحانی در مقابل اقیانوسی از خرابی هاست. با خزانه خالی و توپخانه‌ای پر در روبه‌رویش از تندروها. از اقلیتی افراطی که همه جور امکانات در انتخابات 92 داشتند و شکست خوردند. از صدا و سیما تا ده‌ها تریبون ریز و درشت دیگر. همه می‌خواستند که خط اعتدال پیروز نشود که شد. حالا همه جمع شده‌اند که انتقام رأی مردم را از دولت منتخب آنها بگیرند. هاشمی می‌گوید: روحانی پای شعارهایش ایستاده ولی باید مشکلاتش را درک کرد. امروز روز گلایه از روحانی نیست. روز همراهی با روحانی است. درست مثل خود مردم که هم نجیبانه به او رأی دادند و هم غریبانه پای او ایستاده‌اند. با امید به فردایی بهتر».
حمله مربی پیکان به حضور زنان در ورزشگاه
پیمان اکبری مربی تیم پیکان در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که چرا در جریان بازی تیمش گفته اینجا سالن مد شده، گفت: بازیکن من در شرایط پر استرس توپ می‌زند و بعد یک خبرنگار خانم در‌‌ همان لحظه فیلم می‌گیرد و می‌خندد. اگر شما جای بازیکن من باشید چکار می‌کنید؟ اکبری در ادامه گفته: «اگر قانونی برای ممنوعیت ورود خانم‌ها به سالن والیبال وجود دارد باید شامل همه خانم‌ها شود و در این شرایط چرا باید خبرنگاران خانم به سالن بروند؟ اگر هم چنین موضوعی مطرح نیست همه خانم‌ها را به سالن والیبال راه دهند.» این اتفاقات در جریان بازی تیم‌های پیکان و وزارت دفاع از دور رفت مرحله حذفی لیگ بر‌تر رخ داد. پیمان اکبری به دلیل شکست در دو گیم این مسابقه، هم به داور اعتراض داشت و هم حضور بانوی خبرنگار در سالن! او پس از بازی با انجام مصاحبه از داور عذرخواهی کرد اما حاضر به تصحیح اظهارات خود درباره زنان نشد. ماجرا از این قرار بود که وقتی چند بازیکن پیکان در اعتراض به داور به سوی او هجوم بردند، ناگهان تعدادی از بازیکنان این تیم همراه با پیمان اکبری، به سمت جایگاه خبرنگاران فریاد زدند که به چه حقی فیلم‌برداری می‌کنید؟ اعتراضی که با بیان جمله «اینجا سالن مد است یا خانه والیبال» ادامه پیدا کرد.
من مسوول جنگ با آمریکا هستم، نه مذاکره
سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه شانزدهمین همایش پیشگیری از وقوع جرم در استان تهران که صبح امروز برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به توان هسته ای کشورمان گفت: وزارت خارجه به میزانی که تعیین شده و رهبری اجازه داده‌اند مذاکره می‌کند. من مسئول جنگ با آمریکا هستم نه مذاکرات و راجع به آن نمی‌توانم نظر دهم.
شهدا کسانی که پیاده روی کرده‌اند را محاکمه می‌کند
حسین همدانی٬ از فرماندهان سپاه پاسداران ، دولت حسن روحانی را متهم به تلاش برای بازگرداندن «ابهت» آمریکا و غرب کرده و گفته مذاکره با غرب برای نظام «باخت» محسوب می شود.همدانی با انتقاد از سیاست خارجی دولت یازدهم٬ پیاده‌روی محمد‌ جواد ظریف با جان کری در ژنو را اقدامی «اشتباه» دانسته و افزود «شهدا» کسانی که چنین کاری کرده‌اند را «محاکمه» خواهند کرد.

به گزارش سایت تسنیم، همدانی اضافه کرده رابطه ایران و آمریکا هم‌چون رابطه «گرگ و میش» است و برخی مسئولان «متهم ردیف اول» قدم زدن و خندیدن با آمریکا هستند. همدانی گفت امروز تمام ابهت ابر قدرتی «دشمن» شکسته شده٬ اما با یک سری از کار‌ها این ابهت در حال بازگشت است.
دست چپ و راست هاشمی در دولت روحانی فعال هستند
محمدجواد حق‌شناس گفته: حزب اعتدال و توسعه از زمان شکل‌گیری جزو حلقه احزاب متمایل به آقای هاشمی رفسنجانی بود که موسسین این حزب هم از نزدیکان ایشان محسوب می‌شدند. چهره‌هایی چون نوبخت به عنوان چهره شاخص حزب اعتدال و توسعه در کنار چهره‌هایی چون فاطمه هاشمی از اعضای این حزب به شمار می‌روند. حزب اعتدال و توسعه در واقع نیروهای جریان راست هستند که اگر ما بخواهیم درباره آن تحلیلی داشته باشیم می‌توان گفت همان نسبتی که کارگزاران سازندگی با آقای هاشمی دارند این حزب هم همان نسبت را با آقای هاشمی دارد.

آریا به نقل از حق‌شناس نوشته: کارگزاران که قبل از سال 1376 می‌خواستند یک جریان میانی را شکل دهند از آنجایی که با پیروزی اصلاح‌طلبان دیدند نمی‌توانند به حیات خود ادامه دهند لذا وارد طیف اصلاحات شدند و عملا به جناح و دست چپ آقای هاشمی تبدیل شدند تا از این طریق بتوانند در جریان اصلاح‌طلب منویات ایشان را پیگیری کنند اما با توجه به شناختی که آقای هاشمی از فضای سیاسی کشور داشتند می‌خواستند یک دست راست هم در جریان اصولگرا داشته باشند. به همین دلیل حزب اعتدال و توسعه با محوریت چهره‌هایی که عمدتا در مجمع تشخیص مصلحت نظام فعال بودند و با حضور خانم فاطمه هاشمی و چهره‌هایی فعال در جریان متمایل به اصولگرا مانند آقایان جلالی و قاسمی فعالیت خود را ادامه دادند که البته از زمان احمدی‌نژاد این دو نفر از این حزب خارج شدند و یکی از آنها به آقای لاریجانی پیوست و دیگری هم در کنار آقای ولایتی به عضویت مجمع تشخیص درآمد تا در حزب اعتدال و توسعه حضور نداشته باشند. اگر بخواهیم تعریف دقیقی از حزب اعتدال و توسعه داشته باشیم این حزب در دولت در کنار حزب کارگزاران تعریف می‌شود که نشان می‌دهد در دولت روحانی دست راست و چپ آقای هاشمی رفسنجانی فعال شده است.
۱۱۰۸ نفر در دی‌ماه در راه‌های ایران کشته شدند
رییس سازمان پزشکی قانونی ایران گفته تلفات حوادث رانندگی کاهش یافته، اما در حوادث رانندگی ده ماهه امسال، ۱۴ هزار و ۵۷۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در دی ماه یکهزار و ۱۰۸ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹. ۴ درصد کاهش یافته است اما آمار مصدومان حوادث رانندگی در دیماه امسال، نسبت به دی ماه سال گذشته ۶. ۱۳ درصد بیشتر شده است.
پیوند اعضا برای اتباع افغان به هم‌وطنان خود امکان‌پذیر شد
رییس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت از امکان‌پذیر شدن انجام پیوند اعضا برای اتباع افغان مقیم ایران به هم‌وطنان خود خبر داد. کتایون نجفی‌زاده به آنا گفته: «پیرو مصوبه سومین جلسه شورای عالی پیوند اعضا، امکان پیوند اعضا از اتباع افغان مقیم ایران به وزیر بهداشت ابلاغ و به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارسال شد. براساس این ابلاغ، اتباع افغان مقیم ایران می‌توانند از هم‌وطنان مقیم خود در ایران (افراد زنده یا مرگ مغزی) عضو پیوندی دریافت کنند.»

البته وی تاکید کرده است که «مسوولیت تایید هویت دریافت کننده و گیرنده در لحظه عمل به عهده حراست بیمارستان مربوطه است. این افراد به هیچ عنوان نمی‌توانند به افراد ایرانی عضوی اهدا و نمی‌توانند از ایرانیان عضوی دریافت کنند.»
گذر از روحانیت خطری است که جریان اصولگرایی را تهدید می کند
آیت الله کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر این که محوریت روحانیت، بزرگان دین در حرکت اصولگرایی باید حفظ شود، تصریح کرده: یک عده ضمن این که با محوریت خودشان به اصولگرایی ضربه زدند و خواستند از ظرفیت روحانیت به نفع خودشان استفاده کنند و بعد که دیدند نشد به این سمت حرکت می کنند که این بار از روحانیت عبور کنند و این خطری است که اصولگرایی را تهدید می کند.
پیام تسلیت شجریان برای درگذشت صادق طباطبایی
محمدرضا شجریان، هنرمند سرشناس موسیقی سنتی ایران طی پیامی درگذشت صادق طباطبایی را تسلیت گفت.
در متن پیام استاد محمدرضا شجریان آمده است:
با دلى اکنده ازتاسف و تأثر بدیگرسو شتافتن دوست دیرینه همدلم دکتر صادق طباطبائى را که عاشق شعر و گل و موسیقى و پشتیبان اساتید و هنرمندان و موسیقیدانان و اهل شعر و ادب بود به همسر گرامیش و فرزندانش غزاله و عدنان و خواهر و برادران ارجمندش و خاندان محترم و وابستگان و دوستان و نزدیکان صمیمانه تسلیت میگویم و همدردم. همیشه دوستش داشتم. یاد و خاطره هاى روزگاران گذشته با او تنها ارمغان بجامانده از اوست. فراموشش نمی‌کنیم.
هجوم مردم به بیمارستان صحرائی هشت بندی
دومین روز از فعالیت بیمارستان صحرایی شهید آیت الله صدوقی سپاه پاسداران استان اصفهان صبح یکشنبه با ازدحام مردم محروم منطقه هشت بندی استان هرمزگان از ساعت ۴ صبح با وجود هوای بارانی همراه است.
جدایی برخی نمایندگان از لاریجانی
شنيده مي‌شود عده‌اي از اعضاي فراكسيون رهروان ولايت كه قصد حضور در حزب اين فراكسيون به رهبري علي لاريجاني را ندارند از هم‌اكنون جلسات انتخاباتي خود را با چهره‌هايي نظير زاكاني و نادران صورت داده‌اند تا از حمايت آنها برخوردار شوند.
تکلیف حوزوی‌هایی که درباره انقلاب شک دارند
سید احمد علم الهدی یکشنبه شب در دومین همایش ملی تحجر و اسلام آمریکایی در مشهد، با بیان اینکه امروز جبهه ای از کفر در مقابل اسلام شکل گرفته است، افزود: مسلمانی که در حوزه درس خوانده است اگر انقلاب اسلامی را بر حق می داند باید از آن دفاع کند و اگر شک دارد باید از حوزه بیرون آید و به هیچ وجه در پوشش یک روحانی در جامعه ظاهر نشود.عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: داشتن پوشش روحانیت و درس خواندن در حوزه اگر به قیمت تضعیف کردن انقلاب باشد به هیچ وجه صحیح نیست، زیرا در این صورت فرد دشمن پیغمبر اسلام (ص) است که دانسته یا ندانسته دست نشانده دشمن شده و این همان تحجر از نوع اسلام آمریکایی است.وی تاکید کرد: باید با جریان تحجر در اقشار متدین و حوزه های علمیه مبارزه شود زیرا در غیر این صورت این تحجر ریشه انقلاب و اسلام را خواهد سوزاند.
برهم زننده سخنرانی هاشمی در کنار احمدی‌نژاد
مراسم ختم مادر احمدی‌نژاد در قم، در حالی برگزار شد که حاشیه مراسم بر متن آن غلبه می‌کرد.در حالی که اعلام شده بود ساعت ۱۶:۰۰ شروع این مراسم است، اما محمود احمدی‌نژاد در ساعتی زود‌تر از ۱۵:۳۰ به همراه برادرش امیر احمدی‌نژاد، مجتبی ثمره هاشمی، علی‌اکبر جوانفکر، حجت‌الاسلام میرتاج الدینی، مرتضی تمدن استاندار تهران در زمان احمدی‌نژاد٬ و یکی از روحانیون اصلی برهم زننده سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ۱۵ خرداد ۸۵ در حرم حضرت معصومه (س)، در جلوی درب مسجد ایستاده و به افرادی که وارد مجلس می‌شدند خوشامد می‌گفتند.
لیست بدهکاران بانکی باید از جیب کت یک نفر بیرون بیاید
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است پس از شناسایی اسامی بدهکاران بانکی بالاخره یک نفر باید لیست اسامی بدهکاران را از جیب کتش دربیاورد تا این بازی در از جیب کسی بودن لیست اسامی بدهکاران بانکی، به پایان برسد.رضا رحمانی نماینده مردم تبریز و اسکو تأکید کرد: این امر ضرورت دارد که دستگاه‌های مسئول در رسیدگی به پرونده بدهکاران بانکی ابتدا مشخص کنند کدام بدهکاران غیرارادی و با تغییر شرایط اقتصادی به بدهکاران بانکی تبدیل شده‌اند.رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این که ضعف مدیریتی در پرونده معوقات بانکی بی‌تأثیر نبوده، در مورد سایر شرایط ایجاد شده درشکل گیری بدهکاران بانکی اظهار داشت: در جایی ما می‌بینیم که شخصی منابعی را از بانکی اخذ کرده و آن را بلافاصله در مسیر بازار مسکن و ساختمان‌سازی سرمایه‌گذاری کرده است و پس از رونق افتادن بازار مسکن این فرد به بدهکار بانکی تبدیل شده است این خود جای سوال دارد که پولی که باید در تولید هزینه شود چرا در جایی غیر از تولید هزینه شده است که این خود تخلفی آشکار است.
رئیس مجلس خبرگان باید آدم حسابی باشد
آیت الله حسینی زابلی درخصوص ویژگی های رئیس مجلس خبرگان با بیان اینکه رئیس جدید باید ویژگی های رئیس قبلی را داشته باشد گفت: رئیس مجلس خبرگان باید آدم حسابی باشد، اهداف انقلاب را پیش ببرد و در جهت تثبیت مبانی انقلاب کوشا باشد. ما هم دعا می کنیم که موفقیت روزافزون داشته باشند.وی ضرورت هوشیاری نسبت به نقشه های دشمنان را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید بی تفاوت باشیم و دشمن را ضعیف بدانیم، بلکه باید همواره حواسمان به دشمن باشد.
حملات تندروهای اصلاح طلب به هاشمی سازندگی
هاشمی رفسنجانی نسبت به دولت اصلاحات و جریان‌های وابسته به آن نه نگاه صرف منفی داشتند و نگاه صرفا مثبت، بلکه این دولت را دولتی بینابین می‌دانستند. هاشمی بیشتر روی شخص رئیس دولت یعنی سید محمد خاتمی نظر مثبت داشت. در زمان اصلاحات، اعضای تندرو این جریان سیاسی حملات سنگینی را متوجه هاشمی رفسنجانی کردند و او را متهم به پدرخواندگی کردند و گفتند مشکلات کشور ناشی از نحوه مدیریت هاشمی در دولت سازندگی بود.
تردید درصحت نشان خدمت رحیمی
برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب در صحت نشان خدمتی که محمود احمدی‌نژاد به محمدرضا رحیمی اعطا کرده‌است تشکیک کرده‌اند و مدعی شده‌اند مصوبه‌ای در هیات دولت مبنی بر اعطای نشان خدمت به رحیمی وجود ندارد.در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: « وقتی حکم ۵ سال حبس برای رحیمی صادر شد، احمدی‌نژاد فراموش کرد که نشان خدمت برای او در نظر گرفته و بر سینه‌اش نصب کرده بود و خود را بی‌خبر از موضوع نشان داد. شاید وقتی از او پرسیدند چرا نشان خدمت درجه یک بر سینه رحیمی نصب کردی؟ با اعتماد به نفس پاسخ می‌داد: «از چه صحبت می‌کنید و منظورتان کدام نشان است؟!» و در ادامه می‌نویسد: «تلاش زیادی برای یافتن مصوبه هیات دولت برای اعطای نشان خدمت به رحیمی شد اما در‌‌نهایت تنها‌‌ همان خبر روز اعطای نشان یافت شد. سایت نشان ملی که زیرمجموعه دولت است اقدام به انتشار اسامی افراد دولتی کرده که موفق به دریافت نشان دولتی خدمت شده‌اند. اما با مرور این سایت نمی‌توان نامی از محمدرضا رحیمی یافت و آخرین موردی که یافت می‌شود مربوط به «رضا رحیمی‌طاری» است. سایت مرکز پژوهش‌ها هم لیست دریافت‌کنندگان نشان خدمت را منتشر کرده که در آن هم آخرین دریافت‌کننده این نشان، رضا آقازاده در مقام رئیس سازمان انرژی اتمی است و تاریخ آن ۵ شهریور ۸۵ درج شده است. مشخص نیست که چرا نام رحیمی در هیچ یک از این سایت‌ها نیامده و یک منبع آگاه هم به «آرمان» گفت: «نمی‌شود نشانی از اعطای نشان خدمت به رحیمی یافت.» البته به‌طور قطع نمی‌توان نشان نداشتن این نشان را تائید کرد اما درباره نشان‌های قبلی مصوبه دولت موجود است و هرچه آرمان درسایت‌ها جست‌وجو کرد نشانی از این نشان نیافت. »
انتقاد مدیر حوزه های علمیه از حضور طلبه ها در شبکه های اجتماعی
مدیر حوزه‌های علمیه با انتقاد از حضور طلاب در شبکه‌های اجتماعی گفت: با وجود اینکه افراد در کنار هم هستند، ولی هیچ ارتباطی با هم ندارند و هر کدام بر گوشی موبایل خود مشغول هستند؛ مسئله‌ای که متاسفانه در بین طلاب هم دیده می‌شود و آنها به جای مباحثه و گفتگوهای علمی به صرف‌کردن وقت خود در شبکه‌های اجتماعی مشغول می‌شوند. به اعتقاد آیت‌الله حسینی بوشهری جاذبه‌های شبکه‌های اجتماعی آنچنان زیاد است که طلاب را گاهی درگیر خود می‌کند، در حالی که هیچ خروجی ندارد، بنابراین باید این مسئله مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.
ماجرای بالگرد رئیس جمهور و فاز 12 پارس جنوبی
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تشریح دلایل لغو افتتاح رسمی فاز 12 پارس جنوبی با حضور رییس جمهوری گفت: یکی از دلایل اصلی لغو این برنامه، شرایط بد جوی بود به طوری که امکان پرواز بالگرد در آن تاریخ وجود نداشت و طبق برنامه قرار بود بخشی از بازدید رییس جمهوری با بالگرد انجام شود!
امن ترین پایتخت دنیا به انتخاب فرمانده نیروی انتظامی
سردار سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم در همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت با بیان اینکه تهران از امن‌ترین پایتخت‌های دنیا است گفت: ۳۴ درصد کل سرقت‌های کشور، ۷ درصد از سرقت‌های مسلحانه، ۷ درصد از قتل‌های کشور، ۱۴ درصد از پرونده‌های مفاسد اقتصادی، ۱۵ درصد از تصادفات، ۳.۳ درصد از تصادفات منجر به فوت و ۱۴ درصد از دستگیر شدگان در شهر تهران است.
محموله های چمدانی اسکناس ارزی به روایت نادران
الیاس نادران در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه 4 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: چندی قبل گزارشی دریافت کردیم که ظرف ماه های اخیر، مقادیر قابل توجهی از ارزهای بانک مرکزی طی چند محموله چمدانی اسکناس ارزی که عمدتاً درهم بوده اند، از مبادی رسمی و با تأیید بانک مرکزی از کشور خارج شده است که البته یکی از این محموله ها با دستور دادستان تهران در فرودگاه توقیف و عودت و منجر به تشکیل پرونده قضایی شده است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: گفته می شود این ارزها همان ارزهای آزاد شده از محل توافق ژنو می باشد لکن امریکایی ها علی رغم تعهد کلی در آزادسازی چند میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در مرحله اقدام به رسم دیرینه خوی امریکایی خود از دادن ولو یک دلار به دولت استنکاف نموده و گفته اند شما همچنان تحریم دلار هستید و ما فقط می توانیم معادل این پول را در یک کشور ثالث و به پول آن کشور به شما تحویل دهیم.
دو پیامی که حسین فریدون به ژنو برد
دبکا فایل رسانه نزدیک به محافل امنیتی اسرائیل چهار نظریه در مورد بن بست کنونی در گفتگوها دارند: مشخص نیست که آیا دولت اوباما سعی دارد (با خودداری از قائل شدن امتیاز در مذاکرات) راه و اهرم فشاری بیابد که بتواند از طریق آن دولت ایران را به عقب نشینی از مواضع خود وادار سازد یا خیر؟! اما به هر جهت بعید است که آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم ایران با قائل شدن امتیاز جدیدی در مذاکرات موافقت نماید.

 به نظر می رسد دولت اوباما به مرحله ای رسیده که برای قائل شدن امتیاز جدید در مذاکرات و معامله با تهران، محدودیت دارد. در چنین شرایطی، دولت اوباما احتمالا در بهترین حالت تنها تغییرات اندک در شرایط کنونی را پیشنهاد خواهد کرد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ممکن است فروپاشی احتمالی رویکرد دیپلماسی هسته ای در مقابل ایران را پذیرفته باشد.

چه مذاکرات ادامه یابند و یا متوقف شوند، آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران در مورد ابعاد مشکوک نظامی برنامه هسته ای (مسئله ای که تهران همواره آن را رد کرده است) سوال خواهد کرد و به تحقیقات در این زمینه ادامه خواهد داد. با این حال، ایرانی ها به طور قطع مانع بررسی های بیشتر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی می شوند. اما به طور قطع آمریکا می تواند به چنین درگیری ای خاتمه دهد به ویژه اینکه اینکه این مسئله راه نجات توافق هسته ای با ایران باشد.

منابع دبکا فایل در ایران تصریح کردند حسن روحانی رئیس جمهور ایران برادر خود را با پیامی ویژه عازم ژنو کرده است. هدف حسین فریدون از شرکت در این دور مذاکرات این است که به دولت اوباما هشدار دهد شکست مذاکرات هسته ای ریاست جمهوری حسن روحانی را که غرب شخصی «میانه رو» می پندارد، به خطر خواهد انداخت. پیام دیگر حسین فریدون این است که ایران با پیشنهاد چارچوب زمانی دو مرحله ای آمریکایی ها، تعیین مهلت 24 ماه مارس برای توافق در مورد اصول توافق و پایان ماه ژوئن برای دستیابی به توافق جامع، مخالف است و بر یک مهلت برای مذاکرات در پایان ماه ژوئن تاکید دارد.
کرباسچی مطالب منتسب به خود در فضای مجازی را تکذیب کرد
غلامحسین کرباسچی مطالب به نقل از خود را که امروز در فضای مجازی منتشر شد تکذیب کرد.او گفت: صحبت های ما درباره خاتمی در پیام تسلیت به وی گفته شده است.در فضای مجازی خبری با این مضمون به نقل از کرباسچی منتشر شده است: کرباسچی در جمع اصلاح طلبان: ما نمی توانیم خود را به یک ممنوع التصویر گره بزنیم و خاتمی نمی تواند رهبر اصلاحات باشد، لذا رهبری اصلاحات را باید به هاشمی سپرد.
*ایران

افشای تلاش سه‌جانبه برای جاسوسی از ایران


براساس سندی که به تازگی توسط «ادوارد اسنودن»، کارمند سابق «آژانس امنیت ملی امریکا» منتشر شده، سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل، انگلیس و امریکا با همکاری یکدیگر اقدام به جاسوسی از مقامات ایرانی می‌کرده‌اند. به گزارش تابناک به نقل از «آروتز شوا»، از جمله موارد این جاسوسی به موضوع تصرف سفارت انگلیس در تهران، ماجرای کشف ابزارهای خرابکاری در شبکه‌های رایانه‌ای ایرانی و همچنین مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اشاره شده است.

بازنگری اروپا در تأمین گاز از ایران

بحران کنونی میان غرب و روسیه بر سر اوکراین سبب شده که کمیسیون اروپا بیش از پیش درصدد متنوع‌سازی منابع تأمین انرژی خود و کاهش وابستگی در این زمینه به روسیه باشد. در این میان، سایت هفته‌نامه «اشپیگل» مدعی است که به دو سند «اتحادیه انرژی» دست یافته است.

بر اساس این اسناد، تشدید همکاری‌ها با نروژ، کانادا و امریکا بخشی از سیاست‌های تازه اروپا در زمینه تأمین انرژی است. این اسناد همچنین از الجزایر، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، خاورمیانه و برخی کشورهای آفریقایی به عنوان منابع تأمین گاز نام برده‌اند. در نسخه قبلی سند که اواخر ژانویه تنظیم شده بود، نام ایران نیز به عنوان طرفی بالقوه استراتژیک برای تأمین انرژی اروپا دیده می‌شد اما در سند جدید، نشانی از ایران دیده نمی‌شود و تنها عبارت «برخی تأمین‌کنندگان بالقوه دیگر انرژی» قید شده است. ایران با سهم ۱۸ درصدی از منابع گازی جهان در صدر فهرست کشورهای دارنده این انرژی جای دارد

روسیه به ایران پیشنهاد جایگزین «اس-۳۰۰» داد


مسکو به تهران پیشنهاد داده به جای سیستم ضدموشکی «اس-300»، سامانه ضد موشکی «آنتی 2500» را دریافت کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از رویترز، رئیس شرکت «روس‌تک»  به خبرگزاری روسی «تاس» گفته است مقامات ایرانی در حال بررسی این موضوع هستند.

انتشار اسناد محرمانه ارتش از دفاع مقدس


مشاور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که اسناد سری و به کلی سری ارتش در رابطه با دفاع مقدس و هشت سال جنگ تحمیلی بازبینی می‌شود. به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ رضا خرم طوسی  افزود: «به دستور ستادکل نیروهای مسلح طبقه‌بندی محرمانه اسناد هشت سال جنگ تحمیلی به حالت عادی درآمده است و سال 94 در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.»

هشدار درباره خروج قدرت اقتصادی از دست متدینین

دبیرکل «مجمع جهانی تقریب مذاهب» گفت: «همیشه خاطره خوب از بازار داشتیم که عناصر متدین و پایبند به اعتقادات، بازار را اداره می‌کردند و بازار تکیه‌گاه دین و علما و مراجع بوده و متأسفانه الان شکل دیگری شده است.» به گزارش تابناک،  آیت‌الله محسن اراکی در دیدار با دبیرکل، اعضای شورای مرکزی و هیأت اجرایی حزب مؤتلفه اسلامی،  هشدار داد: «قدرت اقتصاد از دست متدینین خارج شده و نوکیسه‌ها به وجود آمده‌اند که هیچ چیز برای آنها مهم نیست و این خطر بزرگی است. فساد اقتصادی، بنیان برانداز است»

رفع توقیف «روزان»


با دستور دادستانی تهران، روزنامه «روزان» رفع توقیف شد. به گزارش ایسنا و به نقل از «روزان نیوز»، شمسی پورمحمدی، مدیر مسئول این روزنامه ضمن ابراز امیدواری به انتشار مجدد «روزان» از هفته آینده، افزود: «از سال آینده نیز با سبک و سیاق جدید به فعالیت خود ادامه ‌خواهیم داد.»

*جمهوری اسلامی

 * معاون رئیس پلیس دبی خواستار «سنی کردن» ایران شد! «ضاحی خلفان» معاون رئیس پلیس دبی که دخالت کردن در موضوعات غیرمرتبط با شغل خود را از وظایف حتمی خود می‌داند، اخیراً تهران را متهم به برهم زدن آرامش همسایگانش کرد. بنابه گزارش وبگاه خبری «سما نیوز»، خلفان در صفحه توئیتر خود نوشت: ایران تلاش‌هائی برای برهم زدن آرامش و امنیت دولت‌های همجوار خود صورت می‌دهد و در عراق و سوریه دخالت می‌کند. وی بدون اینکه اشاره‌ای به حضور تروریست‌های عرب و غیرعرب با حمایت آمریکا و عربستان و متحدان غربی و عربی آنان کند مدعی شد «ایران بعد از شکست در بحرین و منطقه «الشرقیه» عربستان، به دنبال تخریب یمن است». خلفان همچنین نوشت: ایران در زمان خلیفه دوم عمر، یکی از ولایات مملکت اسلام بود و در زمان صفویه شیعه شد و لذا باید به دوره قبل از صفویان باز گردد.

* مال‌الله حمرین العبیدی رئیس شورای ناحیه البغدادی عراق گفت: داعشی‌ها روزانه ده‌ها تن از شهروندان عراقی را به صورت گروهی به قتل می‌رسانند. وی افزود: داعش 100 نفر از اعضای قبیله العبید را به صورت جمعی و به ضرب گلوله در میدان مرکزی ناحیه البغدادی که از یک هفته پیش بر آن تسلط یافته است به قتل می‌رساند. دو روز پیش نیز عناصر داعش ده‌ها تن از شهروندان را درحالی به قتل رساند که ساکنان شهر را مجبور کرد تا در میدان شهر تجمع و اعدام گروهی را مشاهده کنند. وی خواستار نجات جان دیگر شهروندانی شد که داعش آن‌ها را در یک مدرسه در منطقه محبوس کرده است و هر روز به قتل گروهی آن‌ها اقدام می‌کند. ناحیه «بغدادی» تابع فرمانداری «هیت» واقع در استان سنی نشین «الانبار» عراق، چندین ماه در محاصره عناصر تروریستی داعش بود و هفته گذشته به تصرف داعش در آمد.

*قدس

پول احیای دریاچه ارومیه نیست!

مهر: نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس با انتقاد از اجرا نشدن طرحهای احیای دریاچه ارومیه گفت: پولی را که برای این کار گذاشته ایم، در جای دیگر هزینه کرده اند.

استقرار ناو فرانسوی در خلیج فارس

العالم: ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دوگل روز گذشته عملیات خود در خلیج فارس برای مقابله با شبه نظامیان گروه تروریستی داعش را آغاز کرد.

نخود هرآش به آدم فعال می گویند!

قانون: اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: تأکید می کنم که بنده بعد از مصاحبه اولی که درباره آقای هاشمی انجام دادم و در آن گفتم، وی نخود هر آشی است، دیگر مصاحبه ای نکردم.  وی افزود: البته نخود هر آش هم به آدم خیلی فعال می‌گویند که همه جا حضور دارد. بنده خودم هم نخود هر آش هستم که راجع به هوا صحبت می‌کنم، راجع به پلنگ هم صحبت می‌کنم! وگرنه بنده قصد هیچ توهین و بی‌احترامی به وزیر بهداشت را نداشتم.

ورزشگاهی که 2500 معارض دارد

اقتصاد نیوز: محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان با تقدیر از همکاری دادستانی اصفهان، از بازداشت 12 زمین‌خوار در ارتباط با ورزشگاه نقش جهان اصفهان خبر داد و گفت: این ورزشگاه 2500 نفر معارض دارد.

سوسیس و کالباس های خطرناک

ایسنا: گلزار مولایی، مشاور تغذیه با بیان اینکه در تهیه سوسیس و کالباس به‌جای گوشت خوب از چربی‌های مختلف گوشت به همراه مواد نگهدارنده استفاده می‌شود، گفت: این مواد به دلیل وجود نمک زیاد و چربی فشارخون، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی را برای مصرف‌کننده به ارمغان می‌آورد.

آمار سالانه سکته مغزی در ایران

فارس: مسعود مهرپور، دبیر علمی هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی گفت: سالانه در ایران بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر دچار سکته مغزی می‌شوند، در حالی که امکانات و سیستم پزشکی برای واکنش سریع به این حوادث بسیار ضعیف است.

انتقاد رئیسی از نظام بانکی

ایرنا: حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور بااشاره به سوء استفاده 6 هزارو 500 میلیارد تومانی در شبکه بانکی، گفت: سلامت در اعطای تسهیلات بانکی رعایت نشده، در نتیجه هر روز شاهد بروز پرونده‌هایی در ارتباط با سوء استفاده های مالی از طریق شبکه بانکی هستیم. وی افزود: بانکها به عنوان متولیان نظام مالی کشور نسبت به پیگیری معوقه‌ها و سوء استفاده های بانکی اقدام نمی کنند.

هشدار نماینده به وزیر

قدس آنلاین: بهروز نعمتی، نماینده مردم اسدآباد در مجلس با انتقاد از باقی ماندن مشکلات معیشتی فرهنگیان خطاب به فانی، وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر به این مشکلات رسیدگی نکنید، ما نیز به جرگه استیضاح کنندگان شما خواهیم پیوست.

تمرکززدایی در تهران امکانپذیر نیست

فرارو: سردار سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت گفت: تمرکززدایی در تهران امکانپذیر نیست تا هنگامی که سیاستهای متوازن اعمال شود.

گرانی نان کلید خورد!

تابناک: در حالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود که تصمیمی برای حذف آرد یارانه‌ای نانهای فانتزی اتخاذ نشده است، کرمی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نانهای حجیم و نیمه‌حجیم تهران از حذف آرد یارانه‌ای نانهای فانتزی از ابتدای اسفند خبر داد و گفت: با شرایط جدید، قیمت نانهای فانتزی نیز بیش از 20 درصد افزایش می‌یابد.

4 بازداشتی در پرونده اسکی شمشک

عصرایران: تعداد بازداشتی‌های پرونده حاشیه‌های پیش آمده در مراسم افتتاح پیست اسکی شب شمشک به 4 نفر رسید. در جریان افتتاح پیست اسکی شب شمشک اتفاقاتی نابهنجار رخ داده بود.

3 روز تأخیر یک پرواز!

ایسنا:  پرواز 6371 هواپیمایی تابان روز یکشنبه و پس از سه روز تأخیر، تهران را به مقصد استانبول ترک کرد.

یک میلیون زن بی‌سرپرست داریم

تابناک: حسین انواری، سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: به طور کلی بیش از یک میلیون زن بی‌سرپرست وجود دارد که سن 50 درصد آنها کمتر از 50 سال است. این تعداد آمادگی ازدواج مجدد دارند که لازم است حمایت شوند.

مدیریت در کشور غلط است

فارس: محمدباقر قالیباف، شهردار تهران گفت: مدیریت و ساختار کشور ما غلط است و برای همین نیز نتوانسته‌ایم به توسعه دست یابیم.

در مذاکرات دنبال آشتی با ایرانیم!

جهان: یک مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که اوباما رئیس‌جمهور آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را راهی برای آشتی با تهران در بلندمدت می‌بیند.

وضعیت نگران کننده ذخایر آبی

قدس آنلاین: وزارت نیرو اعلام کرد: از ابتدای فصل بارندگی ها در سال جاری تاکنون ورودی آب سدهای بزرگ کشور 19 درصد کاهش یافته است. وزارت نیرو همچنین از خالی بودن 60 درصد ظرفیت آبگیری مخازن سدهای بزرگ کشور خبر داد و گفت: 28 میلیاردمترمکعب توان ذخیره آب سدها خالی مانده است.

انفجار انتحاری دختر 7 ساله در نیجریه

عصرایران: یک دختر هفت ساله در عملیات انتحاری در نیجریه خود را منفجر کرد. در این انفجار علاوه بر مرگ این کودک، پنج نفر دیگر هم کشته و 19 نفر زخمی شدند.


 
 
  کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*