اخبار عمومی

 

 

 

 

 

3915
تاریخ انتشار: 1393/12/12 00:46
وزیر آموزش و پرورش حاضر به ملاقات با دختران شین‌آبادی نشد-دعوت سردار نقدی از روحانی برای مناظره؟!-زد و خورد رسانه‌ای نمایندگان مجلس و خبرگزاری مجلس-تحریف خط امام در سایت جماران!-روحانی 19 اسفند به ترکمنستان می‌رود-سردار سليماني در تكريت

عصرجهان:اخبار ویژه سه شنبه در رسانه های مجازی،چاپی،دیداری و شنیداری (منابع بسته خبری:سایت های خبری- مطبوعات)

آرمان
بی‌اطلاعی آمانو از زمان بازرسی هسته‌ای ایران
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:‌ نمی‌توانم به طور مشخص بگویم که روند بازرسی از برنامه هسته‌ای ایران در چه زمانی به پایان خواهد رسید. یوکیو آمانو روز دوشنبه ادعا کرد: پایان بازرسی از برنامه هسته‌ای ایران به سطح و میزان همکاری ایران با آژانس بستگی دارد و هم اکنون زمان دقیق آن مشخص نیست. او ادامه داد: ما از ایران خواسته‌های شفافی داریم و ایران نیز باید به این خواسته‌ها پاسخ دهد. سخنان آمانو درحالی مطرح شد که ایران و کشورهای 1+5 تا یک ماه دیگر باید به یک توافق جامع در مورد برنامه هسته‌ای ایران دست یابد.
 
روحانی 19 اسفند به ترکمنستان می‌رود
رئیس‌جمهوری در پاسخ به حضور رئیس‌جمهور ترکمنستان در ایران روزهای نوزدهم و بیستم اسفندماه میهمان همسایه شمالی ایران خواهد بود. سفر حجت‌الاسلام حسن روحانی در پاسخ به سفر قربانقلی بردی محمداف در مردادماه سال گذشته است که برای حضور در مراسم تحلیف رئیس دولت یازدهم به تهران انجام شد. تعدادی از وزرا و بخش خصوصی نیز روحانی را در این سفر همراهی خواهند کرد. مذاکرات دو جانبه روسای جمهوری ایران و ترکمنستان و همچنین امضای اسناد همکاری دوجانبه در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور از برنامه های این سفر است. یکی از اسنادی که قرار است در سفر رئیس‌جمهوری به ترکمنستان به امضای مسئولان ذی ربط برسد، پروتکل انتقال محکومان دو کشور است که با امضای این پروتکل راه برای مبادله محکومان دو کشور بیش از گذشته فراهم خواهد شد.
 
سردار سليماني در تكريت
منابع مطلع مي‌گويند شهر تكريت در محاصره كامل ارتش و نيروهاي داوطلب مردمي قرار دارد و مواضع داعش و عناصر بعثي هدف آتش‌ موشكي، توپخانه و پهپاد قرار گرفته بطوري كه ظرف ۲۴ يا ۴۸ ساعت آينده، نيروها وارد تكريت خواهند شد. به گزارش فارس، سردار «قاسم سليماني» فرمانده سپاه قدس ايران عصر شنبه براي نظارت و مشورت به فرماندهان ميداني عراق وارد «تكريت» شد. طبق اين گزارش، سردار سليماني در بدو ورود به شهر تكريت مورد استقبال گرم فرماندهان ارتش و نيروهاي مقاومت و رزمندگان قرار گرفت.  شهر تكريت زادگاه صدام ديكتاتور معدوم عراق، يكي از مقرهاي اصلي گروه‌هاي بعثي-داعشي است. نيروهاي ارتش عراق به كمك نيروهاي الحشد الشعبي از روز گذشته از سه محور شهر تكريت را محاصره كرده‌اند و گفته شده در دو روز گذشته پيشروي‌هاي چشمگيري كرده‌اند. از طرف ديگر، روزنامه المستقبل لبنان به نقل از منابع خود نوشت: عمليات نظامي جاري در تكريت را اتاق عملياتي نظامي از سامراء هدايت مي‌كند.
 
بزرگداشت دكترصادق‌طباطبايي در قم
مراسم بزرگداشت دكتر سيد صادق طباطبايي با حضور تعدادي از مراجع تقليد و علماي حوزه علميه و اقشار مختلف مردم در قم برگزار شد. مراسم گراميداشت مرحوم دكتر سيد صادق طباطبايي، شامگاه دوشنبه با حضور آيت‌ا... سيد موسي شبيري زنجاني و آيت‌ا... سيدمحمدعلي علوي گرگاني از مراجع تقليد، تعدادي از نمايندگان بيوت مراجع، تعدادي از علماي حوزه علميه قم، اقشار مختلف مردم در مسجد رفعت قم برگزار شد. در اين مراسم علاوه بر آيت‌ا... سيدحسن خميني، حجج‌اسلام سيدياسر و سيدعلي خميني و عدنان طباطبايي تنها پسر دكتر صادق طباطبايي و تعداد ديگري از اعضای بيت امام راحل كه ميزبان اين مجلس بودند حضور داشتند. همچنين در اين مراسم حضرات آيات علوي بروجردي، حسيني بوشهري، مسعودي خميني، خرازي، مقتدايي، جواد فاضل لنكراني، غروي، هادوي تهراني، ممدوحي، واعظ موسوي، غرويان، شهرستاني، سروش محلاتي و حجت‌الاسلام صالحي‌منش استاندار قم، سردار مجتبايي فرمانده انتظامي استان قم و تعدادي ديگر از شخصيت‌هاي حوزوي و مديران استان قم حضور داشتند. در اين مراسم كه از سوي بيت آيت‌ا... سلطاني طباطبايي برگزار شد، بعد از ذكر مصيبت توسط شمس مداح اهل بيت (ع)، حجت‌الاسلام مخبر از علماي حوزه علميه به سخنراني پرداخت.

 
توضيحات مولاوردي درباره سفر هيات ايران به نيويورك برخي حرف‌های بی‌اساس می‌زنند
معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به موارد مطرح شده درباره سفر به نيويورك گفت: در روز اول اجلاس كميسيون مقام زن كه مصادف با ۸مارس است، درباره توانمندسازي زنان و توانمندسازي بشريت صحبت مي‌شود. همچنين در افتتاحيه كميسيون مقام زن، رئيس هيات ايران درباره دستاوردها و چالش‌هاي ايران براي دستيابي به اهداف سند پكن سخنراني مي‌كند. شهيندخت مولاوردي افزود: بر خلاف ادعاي برخي سايت‌ها كه معاونت امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري ۱۰۰ نفر را همراه خود به نيويورك مي‌برد، ما تنها ۵ نفر از سازمان‌هاي مردم نهاد را همراه خود مي‌بريم و از هركدام از آنها حدود ۱۰ ميليون تومان حمايت مي‌كنيم. البته هنوز يك ريال به آنان پرداخت نشده و پس از برگشت و ارائه گزارش خود اين مبلغ به آنها پرداخت مي‌شود. وي در ادامه گفت: نمي‌دانم برخي افراد براي صحبت‌هاي خود چه صحبت شرعي و قانوني دارند. آنان بدون داشتن اطلاعات دقيق اظهارنظر مي‌كنند. البته ممكن است سازمان‌هاي مردم نهاد خودشان حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر را همراه خود ببرند، اما من واقعا نمي‌دانم برخي افراد براساس چه ملاكي اظهار كردند كه معاونت امور زنان قرار است ۱۰۰ نفر را همراه خود ببرد. معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بيان اينكه برخي از افراد نگران سياه‌نمايي هيات ايران در نيويورك از وضعيت كشورمان هستند، اظهار كرد: ما براي پاسخگويي به اين افراد متحير مانده‌ايم. معاونت امور زنان در چارچوب سياست تعامل سازنده با جهان و نيم‌نگاهي به اينگونه اجلاس تلاش مي‌كند حضوري موثر و توام با واقع‌نگري داشته باشد. اگر برخي از افراد بيان واقعيت را سياه‌نمايي مي‌دانند؛ ما اين كار را واقع‌گرايي قلمداد مي‌كنيم.

کیهان

اداره 27 دانشگاه با سرپرست چه معنایی دارد؟!
مشاور رئیس جمهور می‌گوید رفتار عبداله نوری در وزارت کشور دولت اصلاحات مورد اعتراض روحانی بود.
سیدرضا اکرمی در مصاحبه با نامه نیوز، با لیبرال خواندن دولت اصلاحات گفت: بعد از رسیدن آنها به قدرت هر چه جلوتر رفتیم قلم‌ها و اندیشه‌ها حالت لیبرالی پیدا کرد که متأسفانه الان هم در روزنامه‌های اصلاح‌طلب مشاهده می‌کنید. مثلاً آقای مرتضی حاجی معاونت پرورشی را در آموزش و پرورش حذف کرد در حالی که ما به این معاونت در انقلاب اسلامی اهمیت فراوانی قائل بودیم.
وی می‌افزاید: مسئله دیگر مثلاً رفتار عبداله نوری و تاج‌زاده در وزارت کشور بود. من نماینده بودم و می‌دیدم این دو چه کار می‌کنند. تاج‌زاده هر جا سفر می‌کرد یا در جلسات شورای اداری استان‌ها حرف‌هایی می‌زد که خیلی تناسبی با شرایط کشور نداشت.
رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با مرور خاطرات گفت: روزی در مجلس نشسته بودم و به روحانی گفتم این عبداله نوری چه کار می‌کند؟ و این چه حرف‌هایی است می‌زند. ایشان گفت اتفاقاً روزی به خاتمی گفتم عبداله نوری چرا اینگونه رفتار می‌کند؟ آقای روحانی تعریف می‌کرد وقتی اسم عبداله نوری را برای خاتمی بردم، مثل اینکه شوکی او را گرفته باشد منفعل شد و گفت: «نمی‌دانم این شیخ چرا اینگونه می‌کند. من هرچه به او می‌گویم گوش نمی‌دهند».
پیش از این عضو مرکزیت کارگزاران گفته بود عبداله نوری در سال 68 به هیچ عنوان حاضر نبود وزیر کشور دولت هاشمی شود اما برای اینکه حسن روحانی وزیر نشود، وزارت کشور را قبول کرد.
محمد عطریانفر در مصاحبه با شرق و درباره پیشنهاد وزارت کشور به نوری از سوی هاشمی رفسنجانی در سال 68 گفته بود: آقای نوری ابتدا سر می‌زند و می‌گوید حاضر نیست به جای آقای محتشمی‌پور به وزارت کشور برود. آقای هاشمی پاسخ می‌دهد به دلایلی، امکان ادامه وزارت آقای محتشمی‌پور در دولت جدید، ممکن نیست. (به چه دلایلی؟) شرایط و فضای کشور یا نوع نگاه آقای هاشمی. بار دوم همین خواسته را مطرح می‌کند و آقای نوری همان پاسخ را می‌دهد که به دلیل دوستی دیرینه با آقای محتشمی‌پور، این پیشنهاد را نمی‌تواند بپذیرد. بار سوم که فرصتی تا زمان معرفی کابینه به مجلس باقی نمانده بود، صراحتاً به آقای نوری می‌گوید اگر نپذیری، شیخ حسن روحانی را معرفی می‌کنم. آقای نوری می‌گفت وقتی این را شنیدم با خود گفتم به هر حال، من به اردوگاه جناح چپ تعلق دارم و آقای روحانی، در جریان مقابل طبقه‌بندی می‌شود و به همین دلیل می‌پذیرد.
سید رضا اکرمی در بخش دیگری از مصاحبه با نامه‌نیوز درباره نسبت خود با روحانی می‌گوید: بنده از نظر بینشی مشکلی با روحانی ندارم بلکه همراه او نیز هستم اما در برخی روش‌ها به او «ان قلت» دارم. به طور مثال وزارت علوم در دولت یازدهم کارنامه خوبی از خود نشان نداده است. این وزارتخانه 9 ماه وزیر داشته، 6 ماه سرپرست، سه نفر معرفی شده‌اند که مجلس رأی نداد که بالاخره به آقای فرهادی ختم به خیر شد. بنده به ایشان گفتم که آقای روحانی وزیر علوم باید قابل و لایق باشد. لایق باشد که وزارت خانه را اداره کند و قابل باشد تا مجلس به او رأی اعتماد بدهد. الان اداره شدن 27 دانشگاه با سرپرست چه معنایی دارد؟
یادآور می‌شود اکرمی اخیراً مغضوب نوبخت سخنگوی دولت شد که مدعی بود وی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری است، حال اینکه برای اکرمی حکم رسمی صادر شده است.
دولت از آدرس‌های غلط درباره رشد اقتصادی اجتناب کند
«دست‌اندرکاران دولت باید از آدرس‌های غلط در اقتصاد و رشد اقتصادی اجتناب کنند.»
روزنامه آفتاب یزد با انتشار تحلیل فوق درباره آمار رشد اعلام شده نوشت: با تحلیل رشد 4 درصدی نیمه اول سال 1393 نسبت به سال 1392، ملاحظه می‌شود که بخش‌های خدمات، صنعت و نفت با به ترتیب 14/8 (37/5 درصد از کل)، 9/6 (24/2 درصد) و 8/9 (22/4 درصد) هزار میلیارد ریال ایجاد ارزش افزوده، 84 درصد از رشد اقتصادی را برعهده داشته‌اند. باتوجه به اینکه برآورد رشد بخش صنعت در فصل اول سال 1393 نسبت به دوره مشابه در سال قبل براساس شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور بوده، ملاحظه می‌شود که خودروسازی با رشد 69 درصد (و ضریب ارزش 16/3 درصد) عامل اصلی رشد صنعت معرفی شده است. نظر به تکیه بر مونتاژ ورودی وارداتی، خودروسازی نمی‌تواند تا این حد بر روی افزایش درآمد صنعتی کشور تاثیرگذار باشد. در شرایطی که شاخص سهام در بورس تهران از 89 هزار واحد به 65 هزار واحد افت کرده و گفته می‌شود با توجه به کاهش 40 درصدی متوسط قیمت سهام باید بیش از این باشد، صحبت از رشد اقتصادی و آن هم در بخش صنعت چندان چنگی به دل نمی‌زند. با عنایت به اوضاع کلی دیگر صنایع کشور به نظر می‌رسد که نه‌تنها اغلب بخش‌های صنعتی رشد چندانی نداشته، بلکه به ویژه در صنایع کوچک و متوسط رکود عمیق‌تر شده است.
آفتاب یزد می‌افزاید: در بخش خدمات فعالیت‌های بازرگانی، رستوران و هتل‌داری مسئول 44/5 درصد از کل ایجاد ارزش افزوده این بخش بوده و 16/7 درصد از کل ایجاد تولید ناخالص داخلی را برعهده داشته است. پس از آن، فعالیت‌های بانکی و بیمه و حمل و نقل با به ترتیب با 14/3 درصد و 6/3 درصد از کل ایجاد تولید ناخالص داخلی قرار دارند.
این روزنامه اصلاح‌طلب می‌نویسد: در حالی که بخش‌های نفت، بازرگانی، هتل‌داری، صنعت، ساختمان و بانکی/ بیمه 90 درصد از رشد اقتصادی شش ماهه 1393 را ایجاد کرده‌اند، همه این بخش‌ها از رشد تورمی کمتر از کل اقتصاد (17 درصد) برخوردار بوده‌اند. به عبارت دیگر به رغم سرکوب یا کاهش قیمت‌ها، این بخش‌ها مولد رشد شده‌اند. چگونه با وجود افزایش هزینه‌های مالیاتی، مالی، انرژی، دستمزدها، لجستیک، عمومی بیش از 20 درصدی و رکود عمومی بازار فروش، بخش صنعت توانسته با 10/5 درصد افزایش قیمتی رشد تولید 6/5 درصدی داشته باشد، خود جای تعمق و سؤال دارد.
این روزنامه در پایان تأکید می‌کند: مسئولان و دست‌اندرکاران دولت یازدهم باید از دام‌ انحرافات خوش‌بینانه به سمت آدرس های غلط در اقتصاد که نتیجه آن تداوم مسیر پراشتباه قبلی اقتصاد کشور است، اجتناب کنند. درخواست همه از دولت ضمن صداقت، شفافیت، قاطعیت و شجاعت اقتصادی، طراحی سیاست‌های کلان اقتصادی موثر و اجرای کارآمد ساز و کار عملیاتی است.
روایت شرق از بی‌علاقگی دولت به مشورت با کارشناسان اقتصادی
ستاد اقتصادی دولت علاقه‌ چندانی به مشورت گرفتن از اقتصاددانان و کارشناسان نشان نمی‌دهد.
روزنامه شرق با درج این مطلب، از قول یک کارشناس اقتصادی نوشت: دولت برنامه جدی برای مقابله با بیکاری ندارد. متأسفانه دولت یا وزارت کار در این مدت دو ساله طرحی که بتواند تغییری اساسی در بازار کار ایجاد کند، ارایه نکرده‌اند. به نظر می‌آید نظر دولت این است که با بهبود فضای کسب و کار، ریسک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را کاهش دهد و بخش خصوصی در این فضا به سرمایه‌گذاری مولد دست بزند. این مسئله بسیار زمانبر است و معلوم نیست چه زمانی به نتیجه برسد.
این کارشناس اقتصادی می‌افزاید: کسی با لغو تحریم‌ها مشکلی ندارد اما معلوم نیست که رفع یا تعلیق تحریم‌ها چه زمانی به نتیجه برسد. حتی اگر تحریم‌ها تعلیق شوند مدت‌ها طول خواهد کشید تا سرمایه‌گذاری‌ها به سمت فعالیت‌های اشتغال‌زا حرکت کنند.
کریمی معتقد است: دولت عمدتاً به دنبال رفع تحریم و حل شدن مسئله اشتغال از طریق بخش خصوصی است. من برنامه‌ای جدی برای مقابله با بیکاری در دولت ندیده‌ام. من به دولت توصیه می‌کنم سناریوهایی را برای بهبود شرایط اشتغال در کشور برای کوتاه‌مدت درنظر بگیرد...
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: گروهی که ستاد اقتصادی دولت را در دست دارند به مداخله جدی دولت در اقتصاد گرایش چندانی ندارند و علاقه‌ای نشان نمی‌دهند که از سایر اقتصاددانان نظرخواهی کنند تا شاید بتوان راهکارهای دیگری هم پیدا کرد. البته آقای نیلی یا آقای طیب‌نیا بعضاً دیده شده که چند ده اقتصاددان را هم‌زمان به یک نشست دعوت می‌کنند اما این افراد در چنین نشست‌هایی فرصتی برای بحث‌های تخصصی ندارند.
آیا حضور اقتصاددانان در این جلسات و اعلام نظرشان، در تصمیمات آتی دولت تأثیرگذار است یا اینکه دولت همان دیدگاه قبلی خود را اجرا می‌کند؟ می‌گوید: اصلاً به نظر نمی‌آید که مشاوران ارشد دولت به احتمال درستی افکار دیگر اقتصاددانان باور داشته باشند و دولت چندان علاقه ای به همکاری جدی با اقتصاددانان منتقد ندارد.
فرمان نافرمانی از ارگان سیا رسید
عضو متواری گروهک ملی مذهبی خواستار عدم تمکین نشریات اصلاح‌طلب به مصوبات شورای عالی امنیت ملی درباره سران فتنه شد.
رضا ع که در پاریس پناهندگی گرفته ضمن نوشته‌ای در وبسایت رادیو فردا (ارگان سازمان سیا) نوشت: ممنوعیت درج مطلب و تصویر از خاتمی آژیر خطر بدی است که باید سریعا با آن مقابله کرد. به طور طبیعی و منطقی، این دستورالعمل به لحاظ حقوقی نباید معطوف به اصلاح‌طلب بودن یا نقش ویژه خاتمی در طیف اصلاح‌طلبان بوده باشد، بلکه به ظاهر باید به خاطر یکی از راس‌های فتنه تلقی شدن خاتمی طی جنبش سبز اتخاذ شده باشد.
وی می‌افزاید: شاید بسیاری از بحث‌کنندگان با بازجوها این جمله را از آنها به عنوان یک تجربه تلخ از گذشته شنیده باشند که «اگر ما جلوی مجاهدین را همان سال‌های 58-57 می‌گرفتیم، کار به مسائل سال‌های 60 نمی‌کشید. جلوی شماها را از همین جا گرفتیم». وقایع و تجارب تاریخی نشان می‌دهد که علاوه بر ساختارهای سخت اجتماعی تاثیرگذار، عوامل و کنش‌گران انسانی دخیل در هر پدیده و واقعه اجتماعی هر یک با طرح و برنامه خاص خود وارد تونل تاریخ می‌شوند، اما آن چه از آن سوی تونل بیرون می‌زند ممکن است کاملا مطابق طرح و برنامه هیچ کدام‌شان نباشد.
عضو فراری گروهک ملی مذهبی خواستار نافرمانی و بدفرمانی در این زمینه شد؛ پوست خربزه‌ای که افراطیون پیش از این در دوره اصلاحات یکبار پیش پای برخی فعالان اصلاح‌طلب گذاشتند و آنها را به حماقت‌هایی نظیر تحصن و استعفا و ادعای خروج از حاکمیت کشاندند و سرانجام وارد بازی سیاه و بی‌سرانجام آشوب‌گری در تیر 78 و خرداد 88 کردند.
«رضا ع» در این نوشته درباره حساسیت وزارت اطلاعات نسبت به گروهک‌ها نیز ابراز خطر کرده است.
تحریف خط امام در سایت جماران!
اصلاح‌طلبانی که در دوره حضور در دولت علنا به تخطئه امام خمینی(ره) و مکتب او می‌پرداختند، اکنون دست به کار تحریف خط امام شده‌اند.
روزنامه جوان در این زمینه به مصاحبه تحریف‌آمیز رضا خاتمی با سایت جماران می‌پردازد و می‌نویسد: روزنامه صبح امروز با مدیر مسئولی سعید حجاریان 78/2/7 نوشته بود «علت اصلی برگشت از دیدگاه‌های حضرت امام(ره) این بود که اصلا مردم و جوانان این روش را نمی‌پذیرفتند. ثانیا امام طرفدار جامعه تک‌صدایی و تک‌حزبی بود که با مواضع بعدی گروه‌های خط امام تطابق نداشت، ثالثا ایده‌های امام فقط برای ایجاد انقلاب مفید بود و از آن ایده‌ها برای استمرار جمهوری اسلامی نمی‌شود استفاده کرد.»
این روزنامه می‌افزاید: اکنون نیز که 15 سال از آن زمان می‌گذرد مجددا مدیر مسئول همان روزنامه در تاریخ 93/11/25 به هفته‌نامه صدا می‌گوید «من همیشه گفته‌ام که اصلاح‌طلبی بدون بروبرگرد مساوی با دموکراسی‌خواهی است فقط می‌تواند دز آن متفاوت باشد. دز دموکراسی‌خواهی هم بستگی به تحلیل مشخص از شرایط مشخص دارد.» به رغم وجود  ده‌ها کتاب و خروارها مقاله و یادداشت از دموکراسی‌خواهی، جمهوری‌خواهی، نقد بنیادهای اعتقادی تشیع، استبدادی خواندن ولایت فقیه و... چندی است که مجددا جریان تجدیدنظرطلب برای مشروعیت‌گیری و مشروعیت‌سازی در حال کوچ به حوزه امام است. گویی این مسئولیت را به سایت جماران سپرده‌اند تا موجه بودن کار هم توجیه‌پذیر شود. چندی پیش این کار را به جلایی‌پور سپردند و اکنون محمدرضا خاتمی را آورده‌اند.
عبدالله گنجی در یادداشت «جوان» می‌نویسد: روح حاکم مصاحبه رضا خاتمی ارائه تفسیری «بی‌تاثیر» و «نظاره‌گر» از امام است. اصولا راهبرد تجدیدنظرطلبان در چهره‌سازی از امام حذف ابعاد «انقلابی» و «قاطعیت» امام است و این رویه به متدی نخ‌نما تبدیل شده است. جلایی‌پور در قضیه مواجهه امام با منافقین بعد از مرصاد این کار را کرد و محمدرضا خاتمی نیز در قضیه شهدای حج و نهضت آزادی این کیسه‌کشی را نخست به عهده گرفته است.
جوان با اشاره به ادعای رضا خاتمی مبنی بر اینکه مصلحت جایی در فقه ندارد و اینکه «حکومت دینی در منطق امام حکومت فقیهان نیست حکومت فقه هم نیست» تصریح می‌کند: امام درباره رابطه فقه و حکومت می‌فرماید «حکومت در نظر مجتهد واقعی، فلسفه عملی تمامی فقه در تمامی زوایای زندگی بشریت است، حکومت نشان‌دهنده جنبه عملی فقه در برخورد با تمامی معضلات اجتماعی، سیاسی، نظامی و فرهنگی است. فقه تئوری واقعی و کامل اداره انسان از گهواره تا گور است. هدف اساسی این است که ما چگونه می‌خواهیم اصول محکم فقه را در عمل فرد و جامعه پیاده کنیم و بتوانیم برای معضلات جواب داشته باشیم و همه ترس استکبار از همین مسئله است که فقه و اجتهاد جنبه عینی و عملی پیدا کند و قدرت برخورد در مسلمانان به وجود آورد. ما باید بدون توجه به غرب حیله‌گر و شرق متجاوز و فارغ از دیپلماسی حاکم بر جهان درصدد تحقق فقه عملی اسلام برآییم و الا مادامی که فقه در کتاب‌ها و سینه عملا مستور بماند، خبری متوجه جهانخواران نیست.» (صحیفه امام جلد 1367/12/3-21)
نویسنده آنگاه می‌پرسد: حکومت در چه مواقعی مصلحت را مورد توجه قرار می‌دهد؟ غیر از این است که در «معضلات» اساسی کشور که از راه عادی حل نمی‌شود، مصلحت به میدان می‌آید؟ در فراز فوق حضرت امام راه حل  معضلات را نیز درون فقه جست‌وجو می‌کند، «فقه جنبه عملی برخورد با تمامی معضلات اجتماعی، سیاسی، نظامی و فرهنگی است.» حال می‌توان گفت خارج کردن مصلحت از حوزه فقاهت، تحریف اندیشه امام توسط تجدیدنظرطلبان است؟ جالب این است که به رغم 10 سال حکومت شخص امام، محمدرضا خاتمی می‌گوید «حکومت دینی در منطق امام، حکومت فقیهان هم نیست.» ظاهرا چیزی نمانده که اصل انقلاب هم تنبیه شود؛ چرا که وی در بدو این مصاحبه نوشابه‌ای هم برای پهلوی‌ها باز می‌کند. وی مسلمات ثبت شده وی را نیز کتمان می‌کند. ورود اعضای دولت موقت و نهضت آزادی به مجلس اول را نشان از روحیه دموکراتیک امام می‌داند. این در حالی است که آن انتخابات در سال 1358 اتفاق افتاده است. اما صلاحیت مرحوم مهندس بازرگان در انتخابات متعدد ریاست جمهوری رد شد آیا امام نمی‌توانست به صلاحیت وی اعتراض کند؟ این جمله امام که «نهضت آزادی نباید رسمیت داشته باشد و باید با قاطعیت با آن برخورد شود» توسط خاتمی کتمان می‌شود یا «نهضت آزادی به دنبال وابستگی جدی کشور به آمریکاست» را نمی‌گوید. آیا این تفسیر و تبیین گزینشی خیانت به امام(ره) نیست؟

تابناک
وزیر آموزش و پرورش حاضر به ملاقات با دختران شین‌آبادی نشد
حسین احمدی نیاز، وکیل دانش آموزان شین‌آبادی، با انتقاد از عدم ملاقات وزیر آموزش و پرورش با دختران شین آبادی، خبر داده که علی اصغر فانی حاضر به دیدار با این دانش آموزان آسیب دیده نشده است. وی در گفت‌وگو با آنا از امتناع وزیر آموزش و پرورش برای دیدار با دانش‌آموزان شین‌آبادی خبر داد و گفت: «روز شنبه ۱۲ تن از دانش‌آموزان شین‌آبادی به همراه خانواده‌هایشان از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ بعدازظهر در دفتر دکتر فانی حضور داشتند.» وی با تاکید بر اینکه زمان این ملاقات از قبل تایید و هماهنگ شده بود، گفت: «خانواده این دانش‌آموزان آسیب دیده در آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد به منظور مطرح کردن و حل مشکلات خود به دیدار وزیر آموزش و پرورش رفته بودند اما متاسفانه علت عدم حضور و استنکاف وزیر آموزش و پرورش از دیدار با این دختران معلوم نیست.»
استفاده غیرقانونی از یارانه‎های دولتی عراق حرام اعلام شد
آیت الله سیستانی، استفاده غیرقانونی از حقوق نیازمندان را حرام اعلام کرد. ایشان در پیامی، مخالفت با ضوابط قانونی و دخل و تصرف در یارانه‌های دولتی ویژه نیازمندان را حرام اعلام کرد.

عمار منعم سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی با ذکر خبر فوق گفت: حضرت آیت الله سیستانی با ارسال پیامی به این وزارتخانه تأکید کرد که یارانه‌های دولتی باید بر اساس ضوابط قانونی به مستحقان پرداخت شود. وی افزود: این مرجع تقلید از دریافت حقوق از سوی افراد غیرمستحق یا دریافتی‌های بیشتر از حد معمول انتقاد کرده است. متاسفانه برخی افراد با مدارک کذب در حال دریافت حقوق به عنوان از کار افتاده یا مستحق هستند که حضرت آیت الله سیستانی به این مساله واکنش نشان داده است.

عمار منعم تصریح کرد: حضرت آیت الله سیستانی تصرف در اموالی که به صورت غیرقانونی گرفته شده‌اند را غیرشرعی خواند و بر لزوم بازگردادن آن‌ها تأکید کرد.
چرایی حرام بودن خرید و فروش کالاهای قاچاق و عمل وازکتومی
حجت‌الاسلام‌ حسین وحیدپور، استاد حوزه علمیه قم در سخنرانی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) با بیان این‌که خرید و فروش کالاهای قاچاق از روی تعمد خلاق قانون و کاری خلاف شرع است، گفته: در شرایطی که اقتصاد کشور در معرض آسیب شدید قرار دارد خرید و فروش کالاهای قاچاق به بهانه ارزان بودن و کیفیت، کاری خلاف شرع است.

وی در ادامه با اشاره به این‌که عقیم شدن دائمی به هر بهانه‌ای که باشد حرام است، افزود: برخی از زنان و مردان در گذشته فریب موقت بودن عقیم شدن را خورده و زمانی که دست به این کار زده‌اند بعداً متوجه شده‌اند که راه بازگشتی ندارد و برای همیشه خود را از نعمت فرزند محروم کرده‌اند.

وی با بیان این‌که عقیم شدن به بهانه مشکلات اقتصادی و فقر بهانه خوبی نیست و عقیم شدن تنها در صورتی‌که فرد دارای چندین فرزند بوده و سلامت او وابسته به این کار باشد توصیه می‌شود. پزشکی که می‌داند دلایل فرد برای عقیم شدن دائمی کافی نیست و این عمل جراحی را انجام دهد حرام مرتکب شده و در شرایطی که نسل و ملت ایران در خطر است با چنین فردی باید به‌شدت برخورد شود.
دعوت سردار نقدی از روحانی برای مناظره؟!
سردار نقدی در در جمع جهادگران و بسیجیان طبس گفته: برخی امروز تحریم را بهانه می‌کنند، ما سال‌ها است که تحریم هستیم و از اول انقلاب تحریم بودیم، هر مقامی که مدعی است که نمی‌توانیم بدون تعامل با غرب اقتصاد شکوفایی داشته باشیم، آماده مناظره با آن‌ها هستم و با دلیل اثبات می‌کنم که می‌توان یک اقتصاد شکوفا را بدون کمک غربی‌ها در ایران ایجاد کرد. بنده حاضرم طرف مقابل پنج کار‌شناس از رشته‌های مختلف را که طرفدار این نظریه غلط هستند، همراه خودش بیاورد و حاضرم به تنهایی با همه آن‌ها مناظره زنده تلویزیونی داشته باشم که همه مردم بدانند هر چند توطئه‌های غرب به ویژه آمریکا اذیت و مزاحمت زیادی برای ما دارد، اما اثر آن در حد اذیت است و نه توقف پیشرفت، اما مشکل اقتصاد ما را تعامل با غرب حل نخواهد کرد، بلکه کمبود ما برای رسیدن به یک اقتصاد شکوفا مدیریت جهادی و عزم ملی است.
پیام معصومه ابتکار برای دوستان حزب‌اللهی
شبکه اجتماعی افسران جوان چندی پیش کلیپی را درباره گرد و خاک شدید اهواز و اقدامات رئیس سازمان محیط زیست منتشر کرد که این پویانمایی با واکنش معصومه ابتکار روبرو شد.

ابتکار با بازنشر این پویانمایی در صفحه شخصی‌اش در شبکه اجتماعی کلوب نوشت: «درست است؛ اما دوستان جوان افسر ما کاش منصفانه این را هم اضافه می‌کردند که همین رصد اخبار و کامنتهای مردمی - چه از سوی من و چه همکارانم- و حضور و پیگیری مداومی که صورت گرفت به کامل‌ترین مصوبه اجرایی، عملیاتی در نوع خود طی دولت‌های گذشته و با اعلام اعتبارات ۲۴۰ میلیارد تومانی منجر شد. سازمان حفاظت محیط زیست با واقعیات سر و کار دارد و تمام تلاشش برای اقدامات عملی و البته دوری از شعار و امور تبلیغاتی و نمایشی است. به اندازه کافی از شعار و نمایش لطمه دیده‌ایم... خداوند گواه نیات و سعی بندگانش است و همین کافیست.»
زد و خورد رسانه‌ای نمایندگان مجلس و خبرگزاری مجلس
یک روز پس از انتشار مصاحبه خبرگزاری مجلس با چند نماینده مجلس با عنوان «پیله پایداری بر ریشهٔ انحراف» در مخالفت با اظهارات آقاتهرانی در برنامه شناسنامه که با عنوان «خطاهای احمدی‌نژاد با آب زمزم و کوثر هم پاک نمی‌شود» در بسیاری از رسانه‌ها بازنشر یافت، ادعا شده که صد نماینده مجلس در نامه‌ای به هیات رئیسه مجلس خواسته‌اند که هیات رئیسه بررسی ویژه‎ای به عمل آورند که در شرایطی که جریان اصولگرایی به سمت وحدت حرکت کرده و بیش از هر زمان به وحدت نیاز دارد، چرا خبرگزاری رسمی مجلس اختلاف افکنی و تخریب چهره‎های شاخص اصولگرایی را در دستور کار خود قرار داده است.

خبرگزاری مجلس مطلب مورد بحث را از خروجی خود حذف کرده است.
اولین بار چه کسی وعده آب و برق مجانی داد؟
بررسی سخنان امام خمینی بر اساس صحیفه ایشان نشان می‌دهد که امام خمینی در بهشت زهرا و ۱۲ بهمن هیچگاه چنین حرفی را نزده است. اولین بار وعده آب و برق مجانی را سخنگوی دولت موقت امیر انتظام در ۸ اسفند ۵۷ بیان کرد که آنهم گفتند برای کم درآمد‌ها نه همه مردم. اما امام خمینی کلا ۳ بار به آب و برق مجانی اشاره می‌کنند. اولین بار ایشان در پیام ۱۴ ماده‌ای نهم اسفند ۵۷ که در آنجا می‌گویند من راجع به آب و برق مجانی و بعضی چیزهای دیگر فعلا برای طبقات کم بضاعت تا برپایی حکومت اسلامی سفارش می‌کنم که عمل خواهد شد. دومین بار امام خمینی در فردای آن روز در مدرسه فیضیه قم در ۱۰ اسفند ۵۷ در واکنش به درخواست‌ها پس از وعده دولت موقت می‌گویند که دلخوش نباشید که آب و برق را مجانی می‌کنیم. سومین و آخرین بار امام خمینی در دیدار با خبرنگاران در کتابخانه مدرسه فیضیه قم در ۱۱ اسفند ۵۷ که زود‌تر باید مشکلات حل شود و آب و برق برای فقرا مجانی شود.
تضمین یک آیت‌الله در مورد تبعیت رئیس مجمع تشخیص از قانون
آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی گفته: مسلماً باید مُرّ قانون درباره مهدی هاشمی اجرا شود، اگر آقای‌ هاشمی ایراد گرفت، من همه حرف‌هایم را پس می‌گیرم! وی ادامه می‌دهد: این را تضمین می‌کنم که آقای‌ هاشمی نتیجه دادگاه را، هرچه که باشد می‌پذیرد.
روحانی رییس جمهور یک دوره‌ای خواهد بود
با خیزی که دولت در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی ودیپلماتیک برداشته است به نظر نمی‌رسد دکتر روحانی در دور بعد بتواند رئیس جمهور باشد.

جعفرقنادباشی، استاد دانشگاه و کار‌شناس مسائل بین‌الملل با طرح ادعای فوق، گفته: مجموعه‌ای از عوامل موجب شده محبوبیت دکتر روحانی کاهش یابد که تنها مربوط به مسائل هسته‌ای، اقتصادی یا سیاست داخلی نیست. مردم تصور می‌کردند زمانی که آقای روحانی قدرت را در دست بگیرد جهش‌هایی با توجه به اینکه ایشان واژه تدبیر را به کار می‌بردند در شیوه قوه مجریه به کار گرفته شود که اشتباهات گذشته تکرار نشود اما شاهد اتخاذ تصمیمات آنی بودیم که بر اساس تدبیر نبوده است. اقشاری که رئیس جمهور با آن‌ها حشر و نشر دارد اقشاری هستند که متاسفانه از مردم دور است. شخصیت‌هایی که رابطه دارند خیلی مردمی نیستند. آقای روحانی متعلق به قشر بالای شهری شدند. مخاطبین رئیس جمهور توده مردم در شهرهای دورافتاده و شهرهای کوچک نیست بلکه مخاطبین ایشان یک طبقه خاص دارای امتیازی است که معمولا در بالای شهر زندگی می‌کنند و این چیزی است که مردم احساس می‌کنند. دولت یازدهم در مسئله اقتصاد هیچ نوآوری نداشته است. قرار بود مشکلات در بخش صنایع حل شود هیچ تحرکی در جهت کمک به صنایع و تولیدات نشده است. طرح‌هایی که افتتاح شده مربوط به گذشته بوده است.
جزئیات جلسه شبانه جهانگیری با اعضای کمیسیون تلفیق مجلس
سید سعید زمانیان دهکردی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص آخرین وضعیت قانون هدفمندی یارانه‌ها در مجلس اظهار داشت: تبصره ۲۱ همچنان پابرجا مانده و هیچ تغییری در آن صورت نگرفته است. نماینده مردم شهرکرد در ادامه از جلسه شبانه دولت و اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در ساختمان ریاست جمهوری خبر داد و گفت: در لایحه اولیه، دولت موضوع هدفمندی را به همین شکل ارائه کرد. کمیسیون تلفیق نیز در هماهنگی صورت گرفته با دولت قرار را بر این گذاشت که رقم ۲ میلیون و پانصد هزار تومان به عنوان درآمد سرپرست خانوار برای حذف یارانه ثروتمندان درنظر گرفته شود که دولتی‌ها نیز این موضوع را پذیرفتند و توافق صورت گرفت. اما متاسفانه بعد از این توافق و شب بعد از این تصمیم گیری، آقای جهانگیری اعضای کمیسیون تلفیق را به نهاد ریاست جمهوری دعوت و اعلام کرد که این مسئله برای دولت قابلیت اجرا ندارد. از همین رو بار دیگر این مسئله در کمیسیون تلفیق مطرح شد و سرانجام برگشت به لایحه دولت به عنوان بهترین روش برگزیده شد.
تفاوت بزرگ میان تیم مذاکره کننده ایران با مذاکره کنندگان آمریکایی
حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه در دوران اصلاحات گفت: یک تفاوت بزرگ میان تیم مذاکره کننده ایران با مذاکره کنندگان آمریکایی وجود دارد و آن این است که مذاکره کنندگان ما برای تصمیم گیری صرفاً با تهران هماهنگ می‌شوند، اما طرف آمریکایی از اختیار کمتری برخوردار است و برای تعیین مواضع باید از چندین جهت خود را با مراکز مختلفی همچون رژیم صهیونیستی، کنگره و دیگر متحدان، هماهنگ نماید.
جبهه اصلاح طلبان در زیر حلقه اعتدال
شورای مشورتی جریان اصلاحات که بیشتر به شورای مشورتی رییس دولت هشتم شناخته می‌شود در جلسه اخیر خود دو عضو جدید از «حلقه اعتدال» خواهد داشت. با تصویب محوریت حزب کارگزاران برای محوریت جریان اصلاحات در انتخابات آتی مجلس، مقرر شده تا اعضای بیشتری از این گروه سیاسی به شورای مشورتی دعوت شوند. همچنین در جهت هماهنگی و دریافت حمایت بیشتر حسن روحانی، وی دو تن از نزدیکان خود را جهت حضور در جلسات شورای مشورتی معرفی کرده است. این تصمیم در مقطعی اتخاذ شده که زمزمه‌هایی از فهرست جدای حلقه اعتدال از جریان اصلاحات در برخی منابع خبری منتشر شده است. بر اساس معرفی حسن روحانی، «علی یونسی» و ‌ «اکبر ترکان» به نمایندگی از وی در جلسات شورای مشورتی اصلاحات حضور خواهند داشت. در عین حال که «حسام آشنا» و «حسین فریدون» نیز برای حضور در این جلسات، ابراز تمایل کرده‌اند. یکی از مشاوران روحانی معتقد است که اصلاح طلبان بایستی بپذیرند که «دولت» محور فعالیت اصلاح طلبان باشد و هیچ گروه دیگری نمی‌تواند لوکومتیو این جریان باشد. وی افزوده است: در صورتی که «دولت» محور باشد هزینه شورای نگهبان برای رد صلاحیت فهرست جریان اعتدال و اصلاحات، بالا خواهد رفت و این به نفع اصلاح طلبان است.

وی در مورد بحران سازی علیه دولت و سکوت معنادار اصلاح طلبان گفته است: اصلاح طلبان برای بازگشت هیچ چاره دیگری جز همراهی با روحانی ندارند و در دوران دولت توسعه سیاسی هر ۹ روز یک بحران علیه دولت داشتیم اما الان هر ۵ روز یک بحران داریم و متاسفانه اصلاح طلبان دفاع لازم را ندارند.
وعده وزیر دفاع سابق ترکیه به احمدی‌نژاد
محمود احمدی‌نژاد به هنگام بازگشت از سفر خود به ترکیه با دوغو پرینچک دبیرکل حزب وطن ترکیه دیدار کرد. این دیدار در فرودگاه استانبول و پیش از سفر دوغو پرینچک دبیرکل حزب وطن ترکیه به همراه یک هیئت ۱۲ نفری به سوریه با هدف دیدار با سران حکومت سوریه از جمله بشار اسد صورت پذیرفت. ‌دوغو پرینچک با اشاره به دوستی هزار ساله بین دو کشور گفت: «ما یک ملت هستیم. در کتاب شاهنامه فردوسی – شاعر برجسته ایرانی – بر دوستی ترک و فارس تاکید شده است. شما را در ترکیه بسیار دوست دارند. در سایه این دوستی کهن کشورهای ترکیه، ایران، عراق، سوریه و لبنان باید با یکدیگر متحد شده و صلح و آشتی را منطقه باز گردانند. مطمئن باشید که در زمانی نزدیک دوستان واقعی ایران در ترکیه به حکومت خواهند رسید.» ‌
روحانی یک بار هم از «ان شاءالله» استفاده نکرد
حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب رییس شورای مرکزی قرارگاه عمار شامگاه یکشنبه در سومین جلسه از سلسله نشست‌های بصیرتی مدرسه علمیه معصومیه (س) قم با بیان اینکه امروزه در حال پشت سر گذاشتن شرایط دشواری هستیم، در باره شرایط انتقاد از دولت گفته: چکار دارید که به دولت اعتراض کنید، یقین بدانید پرس و فشار، رییس جمهور را از کوره به در می‌کند؛ شیوه گفتار رییس جمهور به عنوان یک طلبه و روحانی نادرست است، رییس جمهور حتی در مناظرات و سخنرانی‌های قبل از انتخابات خود یک بار از کلمه «ان شاءالله» استفاده نکرد؛ البته انتقاد برای پیشرفت بینش و فهم سیاسی و باشرط علم داشتن خوب است.

وی با اشاره به فلسفه وجود امکانات بسیار در ایران خاطرنشان کرد: ایران کشور امام زمان (عج) بوده و بار ظهور بر دوش جامعه ایران است، دنیا با ایران آماده می‌شود؛ مردم باید بدانند که اگر نیاز است باید از نان شب خود بزنیم و رزمندگان سوریه، عراق، لبنان و یمن را حمایت کنیم.


کریمی قدوسی: رهبری مجبور به علنی کردن مخالفتش با توافق دو مرحله‌ای شد

جواد کریمی قدوسی گفته رهبر انقلاب به خاطر «بی‌توجهی» تیم مذاکره کننده ایران به مخالفت‌ وی با توافق دو مرحله‌ای مجیور شد این موضوع را علنی کند. کریمی قدوسی تیم مذاکره کنند هسته‌ای ایران را متهم به «بی‌توجهی» به این خواسته کرده و گفته انتقاد‌هایی به عملکرد این تیم وجود دارد. وی همچنین از تصویب طرحی با ۲۲۰ امضاء خبر داده که دولت را مجبور می‌کند با توافقی موافقت کند که در آن تمام تحریم‌ها لغو شود.
توصیه یک مقام دولتی به زندان‌سازی به‌جای هتل‌سازی
به گزارش فارس، حسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه بازدید از زندان قزلحصار با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از لحاظ بهداشتی این زندان گنجایش این تعداد زندانی را ندارد و در واقع دو برابر بیش از ظرفیت زندان‌ها زندانی داریم. من اولین بار است که به زندان می‌آیم و از نزدیک وضعیت زندانیان را مشاهده می‌کنم. واقعاً وضعیت بدی است. افراد باید سعی کنند مرتکب جرم نشوند و پایشان به زندان باز نشود. زیرا باعث بروز بیماری و مشکلات فراوان دیگر می‌شود. بنیادهایی هستند که اگر لازم باشد اسم می‌برم که به جای اینکه در مشهد و کیش هتل بسازند یا کارهای اقتصادی انجام دهند بهتر است اقدام به ساخت زندان کنند البته منظور من این نیست که از هتل‌ها کم کنیم و زندان بسازیم. من در اینجا شاهد بیمارانی بودم که ایدز داشتند و دچار سل مقاوم بودند اما مراقبت و نگهداری کامل نیست و بیماریابی در این زندان به صورت فعال انجام نمی‌شود چرا که هم امکانات و هم اعتبارات سازمان زندان‌ها بسیار کم است.
توضیح صبا کمالی درباره علت حضورش در خاکسپاری مادر احمدی‌نژاد
حاشیه‌های عجیب و غریب مراسم خاکسپاری و ترحیم والده محمود احمدی‌نژاد با گذشت دو هفته همچنان ادامه دارد. عکاسانی که در این‌گونه مراسم‌ها با دقت و وسواس سعی در شکار تصویر چهره‌های مشهور دارند، این بار یک سوژه جالب را از دست دادند. حضور صبا کمالی در این مراسم آن‌قدر دور از ذهن بود که شاید خیلی‌ها به چشم خودشان دیدند اما باور نکردند. چند روز بعد هم که تصویری از حضور صبا کمالی در این مراسم روی خروجی سایت‌ها قرار گرفت بعضی در اصالت عکس تشکیک کردند! اما این بازیگر در گفت‌و‌گو با «تماشاگران امروز» حضورش را در این مراسم تائید می‌کند. او درباره علت این اقدام خود توضیح می‌دهد: «حضور من نوعی قدر‌شناسی بود. چون زمانی که به من ظلم شد و ممنوع‌التصویر شدم آقای احمدی‌نژاد شخصا برای رفع مشکلم به من کمک کردند.» این بازیگر سینما و تلویزیون سال‌ها پیش فعالیت خود را از تئا‌تر آغاز کرد و بعد‌ها با سریال پس از باران در تلویزیون به شهرت رسید. او در چند فیلم سینمایی مثل بوتیک حمید نعمت‌الله هم بازی کرده اما مدت‌هاست حضور پررنگی در عرصه هنر ندارد. بامزه این‌جاست که حامد کلاهداری بازیگر مقابل او در سریال «پس از باران» سال‌ها بعد از طریق روابط خوبش با تیم احمدی‌نژاد توانست به عرصه کارگردانی پا بگذارد و گویا صبا کمالی هم سمپات فکری‌‌‌ همان گروه است.
صدای زنانه عامل قرارداد نبستن استاد دانشگاه
صلاحیت فردی و عمومی‌ «دکتر قاسم اکسیری‌فرد»، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف، رتبه اول المپیاد فیزیک در سال١٣٧۴، فارغ‌التحصیل مقطع دکترا در یکی از معتبر‌ترین دانشگاه‌های اروپا به دلیل اینکه تُن صدایش به یک مرد ۴۰ ساله نمی‌خورد در کمیته بررسی صلاحیت عمومی اساتید دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیر رد شده است.

در اردیبهشت ‌سال١٣٩٣، اکسیری‌فرد و شاگردانش با شوک عجیبی مواجه شدند. «در جلسه بررسی صلاحیت عمومی اساتید دانشگاه خواجه‌نصیر، پس از سوال‌های فراوان، به‌عنوان آخرین سوال از من پرسیدند اگر در کلاس درس دانشجویان استاد را به سخره بگیرند چه می‌شود؟ گفتم من از آن‌ها تشکر می‌کنم و رد می‌شوم.»

 «وقتی این سوال را پرسیدند، از ‌نظر فکری کمی به‌هم ریختم تا زمانی که اعلام کردند صلاحیت فردی و عمومی شما در کمیته بررسی صلاحیت عمومی اساتید رد شده است. ماه‌ها رفت‌و‌آمد کردم و به‌هیچ‌وجه علت را به من نگفتند و تا ماه‌ها طفره می‌رفتند. تا روزی که در نمازخانه دانشگاه بلند‌گو را از امام‌جماعت مسجد گرفتم و اوضاع را برای دانشجویان مطرح کردم، پس از آن امام‌جماعت و نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها پیگیر کار من شدند و از جانب امام‌جماعت دانشگاه شنیدم، کمیته صلاحیت عمومی دانشگاه خواجه‌نصیر صلاحیت فردی من را رد کرده‌اند، چرا؟ چون من صدایم نازک است و به‌اصطلاح آنان صدای زنانه‌ای دارم و احتمال داده‌اند در کلاس درس مورد تمسخر دانشجویان قرار بگیرم.»
حسین مظفر: خطاهای احمدی‌نژاد با آب زمزم و کوثر هم پاک نمی‌شود
حسین مظفر معاون نظارت مجلس و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره پروژه تطهیر کردن احمدی‌نژاد در دولت نهم و دهم از سوی آقا تهرانی در برنامه شناسنامه، گفت: قطعا اقدامات و اشتباهات احمدی‌نژاد در کشور که موجب بروز تنش در جامعه شد، به هیچ وجه قابل پاک کردن و توجیه نیست. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کارنامه احمدی‌نژاد به‌ویژه موضوع خانه‌نشینی و اشتباهات پی در پی وی با هیچ آب زمزم و کوثری قابل پاک کردن نیست و مسئله خانه‌نشینی احمدی‌نژاد یک اقدام بسیار منفی در کارنامه عملکردی وی محسوب می‌شود.

مظفر درباره دلایل بروز حادثه یکشنبه سیاه در مجلس، گفت: قطعا مقصر و شروع‌کننده این اتفاقات خود شخص احمدی‌نژاد است و این‌گونه رفتار‌ها برای شخصیتی مانند رئیس‌جمهور بسیار زننده و غیرمتعارف بود. معاون نظارت مجلس، با اشاره به حمایت‌های بی‌وقفه مرتضی آقا تهرانی از اقدامات و اشتباهات احمدی‌نژاد، ادامه داد: این اشکال هنوز هم به اعضای این تشکل سیاسی وارد است، اما این افراد در شرایطی اقدام به نقد اقدامات دولت احمدی‌نژاد پرداخته‌اند، که زمانی طولانی از مدیریت وی بر دولت گذشته است، از این رو هنر بزرگ این بود که اعضای پایداری در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد به نقد می‌پرداختند.
استقبال فرماندهان عراقی از سردار سلیمانی بعد از ورود به شهر تکریت
سردار سلیمانی در بدو ورود به شهر تکریت مورد استقبال گرم فرماندهان ارتش و نیروهای مقاومت و رزمندگان قرار گرفت. یک منبع مطلع دیگر نیز گفت که عملیات آزادسازی تکریت با رمز «یا لثارات الحسین» توسط حاج قاسم سلیمانی آغاز شد.
علی مطهری: رفع حصر شود؛ اگر دوباره آشوب به پا کردند، خود من جلویشان می‌ایستم
نسیم: برگزاری دادگاه سران فتنه ممکن است جامعه‌ای را که پس از ۵ سال بعد از فتنه به یک آرامش رسیده متشنج کند.

 «مطهری»: این چه آرامشی است که برخی رجال جامعه هم به حصر اعتراض دارند ولی جرأت نمی‌کنند بگویند. در محافل خصوصی، بسیاری می‌گویند حرف‌های شما را قبول داریم ولی نمی‌توانیم بگوییم. اینکه فایده و ارزشی ندارد که بترسند و نتوانند نظر خودشان را بگویند.

حرف من این است که حصر در شرایط ویژه و اضطراری اشکالی ندارد که وقتی کشور در حال آشوب است، فردی را یک مدتی جدا از جامعه قرار می‌دهند تا فضا آرام شود. اما بعد از اینکه جامعه آرام شد یا باید آزاد شود یا محاکمه. اگر بنا است حصر ادامه پیدا کند باید با حکم قضایی باشد. از آزادی آن‌ها نباید بترسیم. به عنوان نمونه آیت‌الله منتظری آزاد شد، هیچ اتفاقی هم نیفتاد. اگر نمی‌خواهند این افراد را محاکمه کنند، آزادشان کنند. همین چهار پنج سالی که در حصر بودند که بد‌تر از حبس است به عنوان مجازاتشان محسوب شود. هیچ اتفاقی نمی‌افتد. فرض کنید ۱۰ روز، عده‌ای برای دیدن این‌ها بروند و بعد هم هیچ خبری نمی‌شود. مگر آقای منتظری آزاد شد اتفاقی افتاد؟ اگر بعد از آزادی به فرض محال بخواهند آشوبی ایجاد کنند اولین کسی که در مقابل آن‌ها خواهد ایستاد خود من هستم. خود آن‌ها پیغام داده‌اند که ما به دولت کمک می‌کنیم.
رئیس جمهوری وظیفه ندارد نظر کیهان را تامین کند
آیت الله محمد تقی فاضل میبدی در رابطه با اظهار نظر روزنامه کیهان در رابطه با ملاقات مجمع روحانیت، تاکید کرد: رئیس جمهوری نیز حق دارد وقتی می‌آید قم انتخاب کند که با چه کسانی ملاقات کند، اینکه به رئیس جمهوری حمله شود که چرا با عده‌ای ملاقات داشته و با عده‌ای ملاقات نداشته است یک استبداد است، اختیارات رئیس جمهوری در قانون اساسی مشخص است و ملت به او رای داده و رئیس جمهوری نیز باید انتظارات ملت را برآورده کند نه انتظارات روزنامه کیهان را.
۷۹۰۰زندانی فراری سال ۹۲ به زندان بازگردانده شدند
رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه یگان حفاظت به تنهایی نمی‌تواند در زندان امنیت تولید کند، گفت: یگان حفاظت سازمان زندان‌ها با وجود نیروی انسانی کم و کمبود امکانات و تجهیزات در سال گذشته توانست بیش از هفت هزار و ۹۰۰ مورد از کسانی که به مرخصی رفتند و بازنگشتند را دستگیر کرده و برای ادامه اجرای حکم به زندان تحویل دهد.
هزینه یک میلیاردی یکی از نمایندگان مجلس در شهری کوچک
معاون تقنینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، با بیان اینکه «دولت دخالت در انتخابات را حرام و تضییع حقوق دیگران می‌داند»، گفت: اظهاراتی که درباره دخالت و برنامه دولت برای انتخابات مجلس دهم مطرح می‌شود، صحت ندارد و تهمت ناروایی است.

 «محمدرضا خباز» در گفت‌وگو با آنا، درباره برخی اتهامات اخیر به دولت مبنی بر تلاش برای دخالت در انتخابات آتی مجلس و زمینه‌سازی برای راهیابی افراد و احزاب نزدیک به دولت در مجلس دهم، اظهار کرد: این اتهامات برای فرافکنی و تحت‌الشعاع قرار دادن افکار عمومی است که ذهن‌ها را از واقعه تلخ و اتفاق اسفناکی که در دولت قبل رخ داده است، منحرف کنند.

خباز در بخشی دیگر از صحبت‌هایش گفته: بنده نامزدی را در یکی از شهرهای کوچک دیدم که خودش هم اعلام کرد برای انتخابات یک میلیارد تومان هزینه کرده تا رأی آورده است. طبیعی است که چنین فردی با آلودگی این پول را به دست آورده است و از مجلس می‌خواهد سوء استفاده کند. مشکل از همین غیر شفاف بودن انتخابات است، اگر شورای نگهبان همین موضوع را بررسی کند به ام‌الفساد پرداخته است. البته در سیاست‌هایی که در مجمع در حال بررسی است به این موضوع هم اشاره شده است.
مرگ ۷۱ پلنگ در ایران طی چهار سال
امیرحسین داداشی، رئیس اداره هماهنگی و ساماندهی امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفته است که از این تعداد ۱۸ درصد به علت تصادفات جاده‌ای، ۷۰ درصد شکار و طعمه‌های سمی و بقیه به دلایل دیگر تلف شده‌اند. در سال جاری نیز شش قلاده پلنگ دیگر تلف شده‌اند. پلنگ جزو گونه‌های در خطر انقراض است که در سازمان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) نیز جزو گونه‌های در خطر انقراض به ثبت رسیده است. پلنگ ایرانی، یکی از بزرگ‌ترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا‌ست و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
۷۰ درصد ایرانیان از فیلترشکن استفاده می‌کنند
وزارت ورزش و جوانان ایران اعلام کرده که بر اساس تازه‌ترین نتایج به دست آمده از یک پژوهش، ۷۰ درصد ایرانیان برای استفاده از اینترنت از فیلترشکن استفاده می‌کنند. این خبر را «محمدتقی حسن‌زاده»، رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان به ایسنا داده است. به گفته‌ وی، تنها ۴۵ درصد از ایرانیان به اخبار صداوسیما اعتماد می‌کنند.
اختلاس یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی صدقه مردم!
روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داد، علیرضا ابراهیمی مدیرکل کمیته امداد استان همدان از اختلاس یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی یکی از کار‌شناسان حوزه اشتغال کمیته امداد شهرستان تویسرکان خبر داد. متهم ضمن همکاری با سه نفر از کارمندان این مجموعه (کمیته امداد)، اقدام به پرونده‌سازی و برداشت مبلغ مذکور از محل صندوق اشتغال کرده که پس از اعتراف یکی از مته‌مان به این جرم، سایر مجرمان نیز دستگیر شدند.

به گفته وی، برابر حکم مقامات قضایی، در حال حاضر متهم اصلی در بند و سه متهم دیگر با قرار وثیقه آزاد شده‌اند. این کارمند، از سال ۸۷ تاکنون اقدام به اختلاس این میزان مبلغ کرده است.
لاک طلا به قیمت ۱۲۰ هزار تومان؟!
مهر به نقل از مجید ابهری جامعه‌شناس گزارش داد، در راستای تغییر سبک زندگی و گرایش به زندگی اشرافی از نگاه رفتار‌شناسی چشم و هم چشمی‌ها و رقابت‌های غیرمنطقی،‌گاه باعث ایجاد و عرضه اقلامی می‌شود که در شرایط حاضر اقتصادی نه تنها موجب تاسف است بلکه باید ضمن ریشه یابی اینگونه رفتار‌ها، با آن‌ها مقابله کرد. یکی از اینگونه اقلام ورود لاک ناخن طلا ۱۸ عیار به بازار است که به قیمت ۱۲۰ هزار تومان در یک شیشه کوچک فروخته می‌شود.
لغو پنج کنسرت در پنج روز
روند لغو کنسرت‌ها شتاب گرفته و در پایتخت نیز فراگیر شده، به گونه‌ای که پس از لغو کنسرت ۶ و ۷ اسفند علیرضا قربانی در اطراف مشهد، کنسرت گروه راک «پیکلاویه» که قرار بود ساعت ۲۰ روز ۸ اسفندماه در برج آزادی نیز لغو شد و سپس کنسرت سیروان خسروی که قرار بود ۹ اسفند برگزار شود نیز لغو شد و حال خبر رسیده که کنسرت علیرضا قربانی که قرر بوده یازده اسفند در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شود نیز به دلایل نامعلوم لغو شد. علت لغو این کنسرت از سوی دانشگاه شهید بهشتی نزدیک بودن به ایام فاطمیه اعلام شده است. در این میان خبر رسید کنسرت سیروان خسروی که قرار بوده ۱۸ و ۱۹ اسفند ماه در بوشهر برگزار شود و بار پیشین لغو شده بود، دوباره لغو شد.
واکنش رئیس ستاد اقامه نماز صداوسیما به خبر حضور بی‌نماز‌ها در صداوسیما
پس از انتشار گفته‌های محمدصادق کوشکی طرح شده است، قائم مقام ستاد اقامه نماز و احیاءزکات سازمان صداوسیما واکنش نشان داد. مرتضی می‌قانی در این باره گفت: پرسش ما از آقای کوشکی این است که شما از کجا می‌دانید که برنامه سازان رسانه ملی نماز نمی‌خوانند. بهتر است ایشان به جای اتهام پراکنی و بیان مطالب غیر مستند و به دور از واقعیت که گناه شرعی نیز دارد، اگر نقدی هم دارند در دایره اخلاق مداری مطرح کنند و البته سوابق رسانه‌ای مشارالیه هم بر ما معلوم نیست.

قائم مقام ستاد اقامه نماز صداوسیما در ادامه گفت: در تاریخ ۹۳/۱۱/۲۸، حجت الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور در مراسم با شکوهی، ۴۶ نفر از برنامه سازان و همکاران رسانه ملی را که در عرصه ترویج فرهنگ نماز دارای خدمات و صاحب اثر و نظر بودند، قدردانی کرد و افراد موصوف تنها بخشی کوچک از خادمان نماز رسانه ملی بودند.
اطلاعیه‌ای که مقابل حج و زیارت نصب شد: توقف پذیرش و جذب زائر عمره
در حالی که عدم صدور روادید از سوی عربستان رسماً تایید نمی‌شد، حج و زیارت خراسان رضوی چنین اطلاعیه‌ای را نصب کرد: «ضمن عرض پوزش بعلت عدم صدور روادید جهت تعدادی از کاروان‌ها از سوی کنسولگری عربستان در مشهد تا اطلاع ثانوی و تا رفع محدودیت‌های موجود، از پذیرش و جذب متقاضی جدید معذوریم (حتی واجدین شرایط)»

سازمان حج و زیارت نیز این اطلاعیه را در این باره منتشر کرد: «همانگونه که قبلاً هم به اطلاع مردم شریف و متقاضیان عزیز سفر عمره رسید، اعزام عمره گزاران ایرانی به سرزمین وحی از هفته اول ماه صفر آغاز شد و تاکنون بیش از ۲۸۰هزار نفر زائرین گرامی توفیق تشرف به عمره نصیبشان گردیده است لیکن متأسفانه طی روزهای گذشته سفارت کشور عربستان در تهران و کنسولگری مشهد یکباره اقدام به کاهش ۵۰% درصدی صدور ویزای زائرین عمره نمودند که این اقدام روند اعزام عمره هموطنان را دچار اختلال خواهد کرد.

اگرچه انتظار آن می‌رفت که با توجه به تلاش جدی دستگاه دیپلماسی کشور، مسئولین ذیربط کشور عربستان نیز ضمن محترم شمردن حقوق زائرین عزیزی که سال‌ها مشتاقانه منتظر تشرف به سرزمین وحی بوده و آماده سفر شده‌اند، ‌‌نهایت مساعدت را به منظور تسهیل سفر مهمانان حرم امن الهی مبذول نمایند، لیکن متأسفانه علیرغم همة تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده، این امر محقق نگردید و نظر به اینکه عدم صدور روادید زائران به منزله ممانعت از سفر این عزیزان می‌باشد لذا سازمان حج و زیارت ضمن پوزش از زائرین فهیم وصبور بواسطه رفتارهای صورت گرفته، همچنان امیدوار است تا با تلاش دستگاه دیپلماسی کشور گره از این مشکل گشوده شود و سفارت کشور عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد نیز به منظور انجام تعهدات اخلاقی و قانونی مندرج در قراردادهای منعقده (که متوجه شرکتهای سعودی می‌باشد) ضمن تکریم ضیوف الرحمن مساعدت و همکاری لازم را مبذول نمایند».
ایرانی‌ها روزانه ۱۹ میلیون پیامک جوک ارسال می‌کنند
درباره آمار ارسال پیامک در ایران ارقام متفاوتی عنوان شده اما معاونت اجتماعی نیروی انتظامی آن را در حد ۶۵ میلیون ارسال در روز می‌داند و به این ترتیب ایرانیان را در شمار بزرگ‌ترین ارسال کنندگان پیامک در جهان قرار می‌دهد. با این حال آمار ارسال پیامک بر حسب ایام سال و یا اتفاقات تغییر می‌کند و برای مثال در فاصله آخرین روز اسفند سال گذشته تا اولین روز سال ۱۳۹۳ بیش از ۲. ۵ میلیارد پیامک ارسال شده است.

حسن ذوالفقاری مدیر گروه آموزش زبان و ادب فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی معتقد است: ابزار انتقال پیامک تنها موبایل نیست بلکه شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در این نقل و انتقال دارند و شبکه‌هایی مانند وایبر، واتس آپ و لاین رشد زبان پیامکی را سرعت بخشیده‌اند. تنها دو درصد پیامک‌ها در ایران صد درصد به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. به گفته ذوالفقاری، محتوای ۲۹ درصد پیامک‌ها در ایران طنز است که بیشتر هم از سوی پسران ارسال می‌شود.
اشراف سپاه بر ۸ میلیون لایک فیسبوک
یک مرکز وابسته به سپاه پاسداران می‌گوید با اجرای پروژه‌ای به نام «عنکبوت» توانسته است بر روی «حدود ۸ میلیون لایک» کاربران فیس بوک و فعالیت‌های آن‌ها «اشراف» پیدا کند. سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای که روز یکشنبه در وب سایت «گرداب»، وابسته به مرکز جرایم سازمان یافته سایبری خود منتشر کرده، گفته است هدف از انجام این پروژه «نقض تبلیغات» شبکه اجتماعی فیس بوک مبنی بر امن بودن «فعالیت‌های سازمان‌یافته» در این شبکه است. سپاه پاسداران افزوده است که پس از دریافت «گزارش‌های مردمی و اشراف حاصله از آن»، طی دو ماه آینده پروژه دیگری در شبکه‌های «اینستاگرام»، «وایبر» و «واتس‌اپ» اجرایی خواهد کرد.

مطبوعات از نگاه روزنامه شرق

 

اعتماد
محمدرضا باهنر: 
من متهم استیضاح فرجی‌دانا هستم

اینکه من گفتم احمدی‌نژاد از قدرت و پول و... استفاده کرده است، منظورم این نبود که یک‌دولتی مثلا پنج‌میلیاردتومان از بیت‌المال برداشته و به برخی کاندیداها کمک کرده است. اگر این کار را کرده باشد، حتما تخلف و خطاست، اما ممکن است دولت در کلان از یک‌حزب، یک‌جریان حمایت کند. استانداران، فرمانداران و مدیران کل، ممکن است این کار را بکنند... مساله آقای رحیمی مساله دیگری است و هرکسی یک‌موضعی درباره آن می‌گیرد. من آن مواضع را نداشتم و دوست ندارم درباره این مباحث حرف بزنم... . اینکه من در آنجا گفتم دولت آقای احمدی‌نژاد از قدرت استفاده کرد، منظورم آقای، رحیمی نبود. 

اطلاعات
ایرانی‌ها ٦٠هزارهکتار از اراضی برزیل را برای کشت فراسرزمینی خریدند

برای نخستین‌بار در دنیا ایرانی‌ها موفق شدند ٦٠هزارهکتار از اراضی کشاورزی برزیل را برای کشت فراسرزمینی ذرت خریداری کنند. سیدفخرالدین عامریان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برزیل و ایران، گفت: جمهوری‌اسلامی‌ایران سالانه ٥/٢ تا سه‌میلیون‌تن ذرت از برزیل وارد می‌کند که با این اقدام به‌راحتی می‌توانیم ٣٠درصد از نیاز ذرت وارداتی خود را در برزیل بکاریم و پس از برداشت محصول به ایران انتقال دهیم. وی گفت: اتاق بازرگانی برزیل و ایران که چندسال قبل در شهر سائوپائولو تاسیس شد، هم‌اکنون ١٧٠عضو دارد و بسیاری از تجار این کشور مایل به گسترش همکاری تجاری و صنعتی با ایران و سرمایه‌گذاری در کشورمان هستند، ولی تبلیغات منفی رسانه‌های خارجی باعث شده فعالان اقتصادی برزیل تصویر غلطی از همکاری با ایران داشته باشند. 

ایران
قرارداد ایران‌خودرو و  پژو   نهایی شد

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از نهایی‌شدن قرارداد جدید همکاری پژوی فرانسه با ایران خبر داد و گفت: مفاد این قرارداد، قابل‌مقایسه با قراردادهای همکاری پیشین خودروسازان نیست. هاشم یکه زارع در گفت‌وگو با مهر با اشاره به نهایی‌شدن قرارداد جدید همکاری ایران و پژو گفت: این قرارداد نهایی‌شده و به‌لحاظ مفاد آن‌که قابل‌مقایسه با هیچ‌یک از قراردادهای امضاشده در صنعت خودروسازی کشور نیست، مشارکت جوینت‌ونچر (همکاری مشترک) صورت خواهد گرفت و این خودروساز موظف به صادرات ۳۰درصد از تولیدات مشترک با ایران است. وی افزود: در قرارداد ذکر شده اگر طرف خارجی به این تعهد خود برای صادرات عمل نکند، فروش داخلی آن هم متوقف خواهد شد، بنابراین با عملیاتی‌شدن این همکاری میان ایران و فرانسه، جمهوری‌اسلامی‌ایران به هاب منطقه‌ای صادرات خودرو تبدیل خواهد شد. یکه زارع تصریح کرد: با شریک غیرآسیایی خود هم درحال مذاکره هستیم و در آینده نزدیک، نام آن را اعلام خواهیم کرد، اما به‌هرحال منتظر مشخص‌شدن توافقات هسته‌ای هستیم تا قراردادهای خود را عملیاتی کنیم. وی در ادامه درخصوص آخرین وضعیت تولید خودرو دنا نیز گفت: تاکنون شش‌هزاردستگاه از خودرو دنا را تولید کرده‌ایم و البته تا تحویل ۱۰هزاردستگاه به مردم متعهد هستیم.  

کیهان
اگر کسی یارانه صنعت گرفته سلام ما را به او برسانید! 

نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه مجموع تسهیلات پرداختی به بخش صنعت در هشت‌ماهه امسال ٣٠ تا ٣٥هزارمیلیاردتومان بوده است، درخصوص یارانه تولید اظهار داشت: براساس قانون، هزارو٢٠٠میلیاردتومان باید به بخش صنعت و معدن پرداخت می‌شد اما هرکسی گرفته سلام ما را به او برسانید؛ ما هرچه تلاش کردیم نتوانستیم از آقای نوبخت این منابع را دریافت کنیم و ایشان هم که به ما لطف دارند و با لبخند ما را شرمنده کرده‌اند. وی با بیان اینکه با این روند نمی‌توان به رونق اقتصادی دست یافت، گفت: قطعا اولین‌قدم باید افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و خصوصی باشد، زیرا در طول چندسال اخیر سرمایه بانک‌ها باوجود تورم‌های بالا افزایش نیافته است و خلاصه سر کاریم.  

جمهوری اسلامی
جهت اطلاع

مدیرکل کمیته‌امداد استان همدان از اختلاس یک‌میلیاردو٢٠٠میلیون‌تومانی یکی از کارشناسان حوزه اشتغال کمیته‌امداد شهرستان تویسرکان خبر داد. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی، علیرضا ابراهیمی گفت: متهم ضمن همکاری با سه‌نفر از کارمندان این مجموعه، اقدام به پرونده‌سازی و برداشت مبلغ مذکور از محل صندوق اشتغال کرده که پس از اعتراف یکی از متهمین به این جرم، سایر مجرمین نیز دستگیر شدند. برابر حکم مقامات قضایی، درحال‌حاضر متهم اصلی در بند و سه‌متهم دیگر با قرار وثیقه آزاد شده‌اند. این کارمند از سال٨٧ تاکنون اقدام به اختلاس این میزان مبلغ کرده است. 

 

 کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*