اخبار عمومی

 

 

 

 

 

3962
تاریخ انتشار: 1393/12/18 15:58
استان کهگیلویه و بویراحمد تولید کننده ۱۷درصد از نفت کشور است. و ۱۱میلیاردمترمکعب آب که حدود ۱۰درصد آب شیرین کشور را تامین می نماید.ولی عمق محرومیت های آن بعضا وصف نشدنیست

به گزارش عصرجهان صدرا محقق در روزنامه شرق نوشت:استان کوه پایه‌ای کهگیلویه و بویراحمد با میانگین بارندگی سالانه ۶۰۰تا۸۰۰میلی‌متر پس از استان گیلان، دومین استان پربارش کشور است. این را آمارهای سازمان هوا‌شناسی در ۵۰سال گذشته نشان می‌دهد. علاوه بر این طبق اعلام وزارت نیرو سالانه بیش از ۱۱میلیاردمترمکعب آب که حدود ۱۰درصد آب شیرین کشور را شامل می‌شود در کهگیلویه وبویراحمد به وجود می‌آید. بااین حال در همین استان پربارش و پرآب ده هاروستا در طول سال با مشکل بی‌آبی و کم آبی مواجه‌اند.
تصاویر زنان و کودکان روستایی و محروم این استان که با بشکه‌ها و مَشک‌ها چشم انتظار رسیدن تانکرهای آب یا رسیدن نوبتشان در صف چشمه‌ای کم رمق هستند، به یکی از نمادهای این استان تبدیل شده است. این در حالی است که در بیشتر نقاط پر از پستی و بلندی و بلوط کهگیلویه وبویراحمد دره‌ای نیست که رودی خروشان در آنجاری نباشد. رودخانه‌هایی که از قله‌های پربرف و بزرگی همچون دنا سرچشمه می‌گیرند و بی‌آنکه بهره چندانی به اهالی این استان برسانند رهسپار استان‌های جنوبی و خلیج فارس می‌شوند.
مارون، خرسان، زهره، بشاور (بازرنگ)، نازمکان، ماربر، یاسوج، دره آجم، گردآوه، آب شور، تغار، قلات و خیرآباد، نام تنها تعدادی از رودخانه‌های استان کهگیلویه وبویراحمد است، استانی که دست کم ۱۶۰چشمه پرآب را نیز در دل خود دارد، چشمه‌هایی مانند چشمه می‌شی، چشمه قلات، هفت چشمه، چشمه خارکلون، چشمه آب گرمو و چشمه بابااحمد و.... در همین حال از هزارو۶۷۶روستای استان کهگیلویه وبویراحمد، هزارو۴۰۰روستا دارای تاسیسات آب رسانی هستند، تعدادی دیگر با برداشت از چشمه‌ها و رودخانه‌ها گذران زندگی می‌کنند و ۸۰روستای دیگر این استان با مشکل تامین آب مواجه‌اند. مشکلی که مسوولان این استان راه حل آن را در آب رسانی با تانکرهای سیار آب جسته‌اند.
همچنین طبق گفته مسوولان این استان، چندشهر کهگیلویه وبویراحمد (یاسوج، مادوان، دهدشت، بهمئی و سوق، لنده و لیکک) در وضعیت تنش آبی به سر می‌برند؛ بدین مفهوم که میزان تولید و مصرف آب آن‌ها با هم برابر شدند و این یعنی عدم مدیریت در منابع که می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. مسوولان می‌گویند به همین دلیل جلسات متعددی برگزار و زنگ خطر کم آبی برای استان کهگیلویه وبویراحمد به صدا درآمده است.


طبق گفته مجید علی‌پور، مدیرکل امور عشایر کهگیلویه وبویراحمد در گفت‌و‌گو با ایسنا: بیشترین مشکلات آب رسانی که عشایر با آن مواجه‌اند در منطقه عشایری کوه سیاه شهرستان کهگیلویه است که حدود ۴۰۰خانوار در آن مستقر هستند و آب رسانی این خانوار‌ها توسط دودستگاه تانکر آب رسان به شکل سیار صورت می‌گیرد اما متاسفانه هزینه‌های آب رسانی آن‌ها سنگین و حدود ۱۲۰میلیون تومان در سه ماه است. در شهرستان بویراحمد نیز عملیات آب رسانی به بخشی از مناطق ذیلایی شامل جلاله ذیلایی توسط یک تانکر سیار آب رسان انجام می‌شود. عملیات واگذاری تانکر تاشو به میزان هزارو۵۰۰تانکر در استان انجام شده و تانکرهای هزارلیتری از نوع هکوتک بین عشایر توزیع کردیم اما متاسفانه با این شرایط، این تعداد دستگاه تانکر برای آب رسانی کم است و به تعداد بیشتری نیاز است.>> مدیرکل امور عشایر کهگیلویه وبویراحمد بیان کرد: <<برای تامین آب شرب ما نیاز به اعتبارات برای انتقال سیستم‌های مرکزی آب داریم و این نحوه آب رسانی مطلوب نیست چون در درازمدت هزینه‌های مستمر زیادی را به دولت تحمیل می‌کند. جهت تامین آب شرب بهداشتی ما باید سیستم‌های متمرکز خریداری کنیم.>>

در همین حال در طول سالیان گذشته روی تعدادی از رودخانه‌هایی که از این استان سرچشمه می‌گیرد و خارج می‌شود، درست در منطقه‌های مرزی استان سدهایی احداث شده است مانند سد مارون، سد کوثر و سد چم شیر که آب مورد نیاز برای کشاورزی، صنعت و شرب استان‌های جنوبی شامل بوشهر و خوزستان را تامین می‌کند، با این حال به گفته پژمان نیک اقبالی، معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد <<در بعضی سد‌ها مانند سد <<مارون>> ما حتی تخصیص یک قطره آب برای کهگیلویه وبویراحمد نداریم؛ یعنی حق استفاده از آب پشت سد مارون را نداریم و هیچ استفاده‌ای برای ما ندارد به جز تلفات انسانی که هرساله شاهد آن هستیم و باید با این مشکلات دست وپنجه نرم کنیم.>> وضع این استان در زمینه استفاده از منابع آب سد کوثر و چمشیر نیز همین طور است.

مشکلات و محرومیت‌های کهگیلویه وبویراحمد پرآب با جمعیت اندک ۶۴۰هزارنفری‌اش، فقط در زمینه کم آبی و بی‌آبی نیست، این استان با وجود آنکه براساس آمارهای رسمی وزارت نفت تولید کننده ۱۷درصد از نفت کشور است، در آمارهای رسمی کشوری در حوزه فقر و بیکاری نیز همیشه جزو سرآمدان است. استان کهگیلویه وبویراحمد همچنین یکی از پنج استان اول ایران است که با بحران سوءتغذیه و ناامنی غذایی دست به گریبان است. در چنین شرایطی حسن غفاری از عکاسان شناخته شده متولد این استان در تابستان گذشته تعدادی از عکاسان مطرح کشور را برای انعکاس مشکلاتی از این دست در این استان به کهگیلویه برد تا تصویرگر سختی‌های زندگی مردمان این دیار باشند.

حاصل کار این عکاسان نمایشگاهی شد که از روز یکشنبه، دهم اسفندماه (به مدت سه روز) با عنوان <<چشم سوم>> در دوبخش توانمندی‌ها و محرومیت‌های استان کهگیلویه وبویراحمد با همکاری انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در گالری خانه ملت مجلس شورای اسلامی برپا شد. غفاری در رابطه با همین نمایشگاه و مشکلات استان کهگیلویه وبویراحمد به ویژه در حوزه منابع آب در یادداشتی نوشته است: <<کویر درست همین جاست، در بویراحمد، در گچساران، در استان کهگیلویه وبویراحمد! فریب این چند دارودرخت باقیمانده را اگر نخوریم، کویر همین جاست. در این سرزمین لم یزرع تا چشم کار می‌کند، آثار به جامانده از قنات‌های خشک و نیمه کاره و فروریخته‌ای را می‌توان دید که به امید آوردن نانی و آبی از اینجا تا چشمه‌های کم برکت پایتخت کشیده شده و بی‌حاصل مانده‌اند.

گاهی وقت‌ها به خودمان می‌گوییم شاید همه‌اش به خاطر بلندی این کوه هاست! از دور به این سرزمین که نگاه می‌کنی بهشت به نظر می‌آید، اما اینطور نیست. این زیبایی‌ها که فایده‌ای به حال هیچ کس ندارد به چه کار این مردم می‌آید؟‌‌ همان بهتر که با خود یک رو باشیم و اقرار کنیم که کویر است این سرزمین و شگفتا که مردم کهگیلویه وبویراحمد از کویر خود دوچیز را بیش از همه به ارث برده‌اند. سراب را و فقر را! سرابی که با نشان دادن رویایی از نفت و گاز و معادن و دارودرخت‌ها و ثروت‌های طبیعی امیدوارشان می‌کند تا با پاهای سست و لاغر خود قدمی بردارند و فقر که با دهانی باز و چشمانی بسته پشت سر این مردم بی‌رمق، افتاده است به جان تپه‌ها و رود‌ها و همین طور یکی یکی می‌بلعدشان و پیش می‌رود. فقری که اگرچه مردم این سرزمین دوست ندارند به دیگران نشانش دهند، اما از سرورویشان می‌بارد.

هر وجدان بیداری با دیدن آنچه که اکنون در این خاک هست و با تصور آنچه که می‌توانست در چنین سرزمینی باشد، درمی یابد که در حق این آب وخاک بی‌انصافی روا داشته‌اند.>> غفاری همچنین پس از برپایی این نمایشگاه که با حضور علی لاریجانی، رییس مجلس افتتاح شد، به نمایندگان استان کهگیلویه وبویراحمد در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای سرگشاده نوشت و در رسانه‌ها منتشر کرد که بخش‌هایی از آن به این شرح است: <<ه‌مان طور که می‌دانید تصاویری از مردم محروم استان و زندگی محقرانه‌ای که دارند، به مدت سه روز می‌ه‌مان دیوارهای خانه ملت بوده است. هدف از برگزاری اینچنین نمایشگاه‌هایی نشان دادن وضع موجود مردمی است که شما برای راهیابی به مجلس بار‌ها در خانه‌هایشان را زدید، در مجالس ترحیمشان شرکت کردید و برای بهترکردن زندگیشان وعده‌ها دادید. یا اینطور بگوییم‌‌ همان مردمی که از سه سال پیش تاکنون عکس و شعارهای انتخاباتی شما را آویزان به درودیوار خانه‌هایشان دارند و حالا عکس‌های آنهاست که سه روز بر درودیوار خانه شما مجلسیان نصب شده است. خوبی عکس هم به همین است که وقتی پاهای مردمی چنان در گل ولای محرومیت فرومی رود که توان حرکت کردن نداشته باشند، عکس‌هایشان می‌تواند به دور از محدودیت‌های تلخ زندگی‌های نابرابر، به پرواز درآیند و اینجا و آنجا می‌ه‌مان چشمان‌گاه صبور و تیزبین و‌گاه کم حوصله و فراموشکار شوند.>> در بخش دیگری از نامه غفاری آمده است: <<نمایندگان محترم! با این همه، دیدن این تصاویر برای شما تازگی نداشت.

شما خود‌زاده این محرومیت هستید و با آن آشنایید. راستش را بخواهید در تمام زمان اجرای این پروژه که با همت انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، استانداری استان، اداره کل میراث فرهنگی استان و به مدد وعده‌های شما شکل گرفت، نگرانیمان این بود که نکند این اتفاق به یک سرگرمی سیاسی تبدیل شود یا به جای اینکه اصل مساله محرومیت مردم استانمان موردتوجه قرار گیرد، شرایط بهره برداری برای گروه یا افراد خاصی را با شعار دفاع از محرومان به وجود آورد. به همین خاطر امیدواریم بعد از اینکه شما با حضور رییس مجلس در کنار عکس‌های موکلان محرومتان عکس‌هایی انداختید که در سایت‌های استان منتشر شد، در گوش ایشان درباره اصل موضوع محرومیت مردم استان نیز سخن‌هایی گفته باشید. یک جورهایی دوست داشتیم شما در این سه روز در کنار عکس‌ها می‌ماندید.

سد راه عبور بی‌تفاوت سایر نماینده‌ها از کنار عکس‌ها می‌شدید و پیرامون تک تک عکس‌ها و از حقی که این سرزمین به گردن ایران زمین دارد سخن می‌گفتید. ریاست کمیسیون‌های متعدد مجلس را به پای عکس‌ها می‌کشاندید که بگویید سرچشمه آبادی ایران از این سرزمین است، خطابه‌های غرا از تریبون مجلس می‌خواندید و دولتی‌ها را به دیدن عکس‌ها دعوت می‌کردید تا شرایطی به وجود آید برای ساماندهی و زندگی بهتر موکلانتان.>>کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*