اخبار عمومی
اعلام وصول 2
19520
تاریخ انتشار: 1394/12/18 23:44
به منظور ارتقاء آمادگی و سنجش میزان توان عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) مانور جامع مقابله با شرایط اضطرار مشتمل بر کنترل وقوع همزمان چند حادثه ی بحرانی در محیط مجتمع بزرگ بندری امام خمینی(ره) برگزار گردید.

به گزارش جلال کاووسی خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی عصر جهان، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، با اشاره به بروز شرایط جوی نامساعد از جمله تندبادهای شدید که احتمال وارد کردن  صدمات و آسیب های جدی به تأسیسات و تجهیزات بندری و دریایی را در پی دارد، اظهار داشت: حسب یک سناریوی  چند مرحله ای طراحی شده، مانور مقابله با شرایط اضطرار طی اسفند ماه سال جاری به منظور پیش بینی وقوع بحران و سنجیدن آمادگی و توان عملیاتی نیروهای این مجتمع بندری برای مقابله، کنترل و کاهش آسیب های احتمالی، در این مجتمع بزرگ بندری پیاده سازی و عملیاتی گردید.

مهندس عبداللهی افزود: طی این مانور، احتمال بروز هفت  فقره سانحه محتمل کوچک و بزرگ همزمان بر اثر بروز طوفان شدید در مجتمع بندری  پیش بینی و برای هر یک از حوادث محتمل، تمهیدات و اقدامات لازم بر اساس روش های استاندارد عملیاتی (SOP) در نظر گرفته شد.

ایشان تصریح نمود: هر کدام از نیروهای عملیاتی حسب وظایف محوله در اثنای این مانور  روش های مذکور را به مرحله اجرا گذاشتند.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)، حوادث سقوط کانتینر بر اثر وزش تندباد، رها شدن شناور پهلو گرفته، وقوع حریق در سایت نفتی، آلودگی در دریا، وقوع حریق در یکی از شناورها، برخورد واگن های حامل کالا با کامیون نفتکش و به آب افتادن خدمه ی شناور را از جمله این سوانح احتمالی برشمرده و افزود: به منظور پیشگیری از بروز هر کدام از حوادث فوق الذکر، دستور العمل های احتیاطی و هشدارهای لازم قبلی برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی تعیین شده است.

مهندس عبداللهی، محک زدن توان همه ی بخش های فعال در جامعه ی بندری امام خمینی(ره) در هنگام بروز این مجموعه حوادث بحرانی را،  یکی از اهم اهداف اجرای این مانور چند بعدی برشمرده و افزود: مرکز هماهنگی مدیریت سوانح دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در راستای عمل به وظایف و مأموریت های محوله ی سازمانی، این مانور جامع را طراحی نمود، تا از این طریق به بررسی نقاط آسیب پذیر و سنجش توان آمادگی تجهیزاتی و انسانی این مجتمع بزرگ بندری بپردازد. همچنین در این مانور شناسایی و ارزیابی ریسک ها و خطرات حین اجرای مانور صورت گرفت.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان،  نقش آفرینی  ادارات  حفاظت و ایمنی دریانوردی، امور دریایی، امور بندری، برق و تأسیسات، مرکز ایمنی و آتش نشانی، حراست، گارد و انتظامات، تعمیرگاه دریایی، بیمه و رفاه، امور عمومی  و خدمات، HSE، تضمین کیفیت و روابط عمومی در اجرای مراحل کنترل دامنه ی آسیب ها را، زمینه ای مناسب برای تمرین همکاری تیمی و گروهی و پوشش نقاط آسیب کاری برشمرده و افزود: مانور مذکور  به لحاظ اینکه از بخش ها و مراحل مختلفی برخوردار است، توان و آمادگی تمامی بخش های عملیاتی و پشتیبانی این مجتمع بندری را به خوبی آشکـــار نمود.

یادآور می شود که به دنبال وقوع طوفان در آبان ماه سال جاری، نیروهای عملیاتی در بخش های دریایی این اداره کل با برخورداری از آمادگی قبلی موفق به کاهش خسارات و آسیب های وارده به حداقل ممکن شده بودند.


بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*