اخبار عمومی
اعلام وصول 2
301860
تاریخ انتشار: 1399/09/08 23:35
80 هکتار از عرصه های کوه سیاه نیز امسال با حمایت بنیاد علوی توسط جوامع محلی و عشایری زیر کشت موسیر، کرفس و آنغوذه رفته است

گزارش دریافتی پایگاه خبری عصرجهان-
حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت. آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت
تعاونی فراگیر اتحاد مردمی موگرمون از بهمن ماه سال گذشته با حمایت دفتر برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل پروژه حفاظت و احیای درخت بلوط و گیاهان دارویی کرفس و موسیر را در 10 هکتار از اراضی منطقه کوه سیاه آغاز کرد. در این پروژه ضمن آموزش و ترویج فعالیت های حفاظت و احیای مشارکتی جنگلهای زاگرس به روستاییان و عشایر منطقه، ابتدا بیش از 5 هکتار از جنگلهای تخریب شده بلوط به صورت مشارکتی و با هماهنگی اداره منابع طبیعی شهرستان احیاء شد. امسال نیز ضمن مراقبت و آبیاری مشارکتی مناطق جنگل کاری شده با روستاییان منطقه، کاشت و احیای مشارکتی گیاهان دارویی کرفس و موسیر نیز در سطح 5 هکتار از مراتع منطقه انجام گرفت.

علی نیکبخت مدیر عامل تعاونی موگرمون و مدیر مجری پروژه برپایی قرق محلی، احیاء و کاشت درخت بلوط و گیاهان دارویی کوه سیاه عنوان کرد که مشارکت، آگاه سازی و توانمندسازی جوامع محلی و عشایری در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت درخت بلوط و گیاهان دارویی مهمترین هدف این طرح بوده است. در این راستا ایجاد نهالستان های تولید نهال بلوط در 2 روستای بخش موگرمون نیز در حال پیگیری می باشد تا ضمن آموزش روستاییان بتوانیم نهال های سازگار با شرایط طبیعی منطقه را تولید کنیم.


ایشان افزودند با دعوت از مدیر ملی گیاهان دارویی بنیاد علوی جهت بازدید از پروژه کوه سیاه و مساعدت ها و حمایت های این نهاد محترم، خوشبختانه 80 هکتار از عرصه های کوه سیاه نیز امسال با حمایت بنیاد علوی توسط جوامع محلی و عشایری زیر کشت موسیر، کرفس و آنغوذه رفته است. به این ترتیب در نتیجه همکاری و مشارکت روستاییان و تعاونی فراگیر اتحاد مردمی موگرمون، اداره منابع طبیعی شهرستان لنده و نهاد پیشرفت و آبادانی بنیاد علوی مجموع عرصه‌های جنگل‌کاری مشارکتی و کاشت گیاهان دارویی در منطقه کوه سیاه به بیش از 90 هکتار می رسد.
ایشان در پایان از روستاییان و عشایر منطقه موگرمون، و کلیه مسئولین و نهادهایی که به نحوی جهت اجرای این طرح و توسعه کاشت گیاهان دارویی در منطقه کوه سیاه همکاری و مشارکت کردند تشکر و قدردانی کرد.

 

برچسب ها:
لنده ؛ کوه سیاه ؛ موگرمون ؛

بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهان


حسین تقوی
|
Iran
|
1399/09/10 09:03
  +0

  -0
پاسخ
جانم رو فدای نیت و حرکت قشنگتون میکنم
عصرجهان عزیز ، شروعش رو اطلاع رسانی و دعوت میکردین ،
بازهم تشکر

ثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*