اخبار عمومی
اعلام وصول 2
309843
تاریخ انتشار: 1402/10/11 10:48
حفظ شادابی و نشاط پوست همواره یکی از دغدغه‌های مهم افراد است که به همین دلیل اقدام به خرید کرم‌ها، استفاده از روش‌های درمانی، جوانسازی، لیزر و... می‌کنند غافل از آنکه سبک زندگی مناسب، تاثیرگذارترین عامل در حفظ جوانی پوست است.

۸ عادتی که طراوت و زیبائی پوست را نابود میکند

  • تماس مداوم دست ها با پوست

دست‌ها به طور کلی دارای ساختار بسیار قوی در برابر عناصر موجود در برابر عوامل محیطی هستند. اما در بسیاری از مواقع دست‌ها بیش از حد در معرض خطرات مختلف قرار گرفته و صدمه می‌بینند. در اثر آسیب دیدن دست‌ها، ممکن است فرد به بیماری‌های مختلفی مبتلا شود لذا ممکن است از طریق دست ها عفونت ها به صورت منتقل شود

  • قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون حفاظت از پوست، یک عامل بسیار مهم در بروز لکه‌های پوستی، چین و چروک و کاهش قابلیت ارتجاعی پوست به علاوه افتادگی پوست است. در واقع ۷۰ درصد از روند پیری پوست بستگی به میزان نوری دارد که از خورشید به طور مستقیم به پوست انتقال یافته است. تابش خورشیدی باعث شتاب در تخریب الیاف کلاژن در پوست از طریق فرایند اکسیداسیون می‌شود و پدیده‌ای به نام الاستوزیس خورشیدی ایجاد می‌شود. اکسیداسیون همچنین باعث آسیب به سلول‌های پوست شده و منجر به تقسیم غیرطبیعی این سلول‌ها می‌شود. بنابراین تابش نور خورشیدی خطر ابتلا به ضایعات بدخیم و پیش بدخیم پوست را افزایش می‌دهد و البته پوست را خشن، نارک و پر چین و چروک می‌کند.

  • عدم پاکسازی پوست قبل از خواب

خوابیدن با آرایش برای پوست بسیار مضر است. مشغله و کار زیاد در طول روز باعث می‌شود برای پاک کردن آرایش قبل از خواب حوصله و انرژی چندانی نداشته ‌باشیم و انجام این کار مهم را پشت گوش بیندازیم. پاک کردن آرایش قبل از خواب، یک قدم مهم در روتین شبانه‌ی مراقبت از پوست است که به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرید.

  • ننوشیدن آب کافی

آب برای حفظ سلامت پوست ضروری است. نوشیدن آب کافی برای حفظ سلامت پوست مهم است و می تواند به هیدراته نگه داشتن پوست، دفع سموم، بهبود گردش خون، کاهش التهاب و جلوگیری از کم آبی بدن کمک کند. در همین حال کم آبی می تواند باعث خشکی، کدر شدن و پوسته پوسته شدن پوست شود.

  • استفاده از حرارت بالا هنگام استحمام

گرفتن یک دوش آب گرم راه بسیار خوبی برای سرحال شدن در زمان صبح است، بخصوص در ماه‌های سرد سال. اما عادت هر روز حمام کردن می‌تواند به پوست صدمه بزند. آب داغ به لایه‌ی محافظ پوست که رطوبت مورد نیاز را در خود نگه می‌دارد، آسیب می‌زند، امری که به فرآیند پیری پوست سرعت می‌بخشد؛ و اگر برای صرفه جویی در وقت، صبح‌ها صورت خود را زیر دوش می‌شویید، باید بدانید که این کار به مویرگ‌های روی صورت صدمه می‌زند، چون آب داغ آن‌ها را گشاد می‌کند.

  • سیگار کشیدن و سایر دخانیات

سیگار باعث چین و چروک‌های زودرس و بخصوص در مکان‌هایی از پوست می‌شود که نازک‌تر هستند؛ مانند دو طرف چشم، خطوط خنده، بالای لب فوقانی. این خطوط معمولا در افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری‌ها ۱۰ تا ۱۵ سال زودتر ظاهر می‌شود. بروز این تغییرات پوستی به این دلیل است که در میان افراد سیگاری سطح ویتامین ث بدن کاهش می‌یابد. ویتامین ث جزء کلیدی تولید الیاف کلاژن است که مسئول حفظ جوانی و سلامت پوست هستند.

  • استرس زیاد که کلاژن ها را می شکند 

استرس عاطفی طولانی مدت باعث ترشح زیاد هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین می‌شود. این هورمون‌ها روند پیری را با سرکوب سنتز طبیعی بافت همبند، چاقی صورت و آسیب به تراکم استخوانی بیشتر می‌کنند.

  • استفاده زیاد از لایه بردارها

عوارض لایه برداری زیاد پوست شامل قرمزی دائم، حساس به لمس و التهاب است. خطرات لایه برداری پوست می‌تواند شامل زخم، عفونت، تورم، تبخال و تغییر رنگ پوست باشد. به‌طورکلی اگر لایه برداری پوست به‌صورت اصولی و با رعایت نکات مهم انجام شودکانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*