اخبار عمومی
اعلام وصول 2
310114
تاریخ انتشار: 1402/12/25 00:27
یادداشت|رحمت الله دانا
هنر علم جامعه شناسی برای ثبات رفتاری در جامعه مدنی و قانونمند تسریع توسعه فرهنگی و احساس مسئولیت اجتماعی تک تک افراد جامعه است ، که این دانش و تکنولوژی رفتاری باعث امنیت اجتماعی در تمام سطوح انسان در برخورد با عوامل ناشناخته و تهاجمی خواهد بود .

پایگاه خبری عصرجهان؛ رحمت الله دانا نویسنده و تحلیل گر نوشت: جامعه‌شناسی علمی است که بشریت را مجبور به نظام‌مند بودن رفتارهای اجتماعی در جامعه کرده است ؛ بعبارتی ، برای برون رفت از وارفتگی رفتارها و کردارهای بشر در اجتماعات جامعه‌ی بدوی تنها با پایبندی به اصول انتزاعی و ساختارمند فیزیک اجتماعی قابلیت مدنیت اجتماعی را می‌توانست در رزومه‌ی تجربه‌ی حیاتی بشر عملیاتی کند .

علوم اجتماعی در تلاش بود که بشریت را در پرتو سپاسگزاری از خالق ازلی خویش به یک خردورزی انتزاعی سوق دهد ، که این خردورزی نیازمند یک نگرش تازه و مدون بوده تا شهروندان یک جامعه پویا را در ساختار عقلانی و نظام‌مند به سمت مدنیت برآمده از اخلاق و آزادی در پرتو قوانین الهی و انسانی رهنمود کند ، لذا این گردافشانی و خلاقیت آزاد را در بستر طراحی بافت «فیزیک اجتماعی» می‌توان تعریف و تمجید کرد .

 

علم جامعه‌شناسی بیشتر سعی دارد بشریت را به تسلیم در برابر رفتارهای خود و التزام به قوانین صلح پایدار و احترام به اصول همبستگی برای درک متقابل و احترام به همه‌ی سلیقه‌‌ها در تقابل با آنارشی‌های احتمالیِ در بستر اجتماعی ، ورزیده و هشیار کرده تا مردم و ملت‌ها بهتر و بیشتر به فهم شباهت‌ها و اشتراکات انسانی برسند ، و با این فهم اجتماعی شاکله‌ی فیزیک اجتماعی حدود قانون را در تصاحب آزادی‌های مشخص و بسترسازی مدنی به سمت تعالی توسعه‌مند کند .

 

گذر از جامعه مدنی خسارت‌های جبران ناپذیری برای جوامع بشریت داشته و دارد ! ، چرا که با گذر از جامعه مدنی که خود تئوریزه کرده و شده‌‌ی جامعه شناسی در کالبد فیزیک اجتماعی است ، در بستر «جامعه باز» قرار گرفته که یک وارفتگی شناور و سیال را رقم خواهد زند ، با این تفاوت که جامعه باز یک مدل جهش یافته و غیر قابل کنترل از جامعه بدوی است ، جامعه‌‌ای که بیشتر از آنکه انسان دست‌اندرکار و مجری قانون باشد رخدادهای اجتماعی_فرهنگی سکان التهابات اجتماعی را مدیریت هیجانی و خطرناک خواهند کرد .

 

بنابراین ، در جامعه مدنی احترام به کرامات سنتی جامعه‌ی بدوی توام با عدم عقبگرایی اجتماعی را در لایه‌های فیزیک اجتماعی مبدل به تفکر صلح پایدار در بستر توسعه و پیشرفت مدیریت فرسایشی می‌کند ، تا شهروندان جامعه ضمن خلاقیت ، صحت و سلامت جامعه بشری به ارزش‌گزاری شخصیت انسان ، به اثبات‌گرایی رفتارهای علمی و معنوی اجتماعات روزمره‌ی ، خود را نیز پویا نگه دارند .

 

 

هنر علم جامعه شناسی برای ثبات رفتاری در جامعه مدنی و قانونمند تسریع توسعه فرهنگی و احساس مسئولیت اجتماعی تک تک افراد جامعه است ، که این دانش و تکنولوژی رفتاری باعث امنیت اجتماعی در تمام سطوح انسان در برخورد با عوامل ناشناخته و تهاجمی خواهد بود .

 

جامعه شناسی با خلاقیتی بنام دانش و دانستنی‌های فیزیک اجتماعی جهان اجتماعات را سازمان می‌بخشد و ساماندهی پایدار می‌کند ، بگونه ‌ای که در مانع بزرگ در مقابل تحولات فکری که منجر به انقلاب‌های سیاسی و یا اجتماعی می‌شود ، است .

 

بنابراین ، جامعه‌ای مستعد توسعه فرهنگی ، اجتماعی و مدنی است ، که نظام اجتماعی خود را در فراسوی زمان جتسجو نکند ، بلکه با طراحی فیزیک اجتماعی برآمده از تمدن کهن در برخورد با تجدد بتواند سازماندهی نخبگان را پیشانی تحولات خودساخته کند ، تا هرگونه طوفان تهاجمی ناشناخته که رخداد امنیتی برای جامعه بهمراه دارد را ، دفع و خنثی کند .کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*