اخبار عمومی
اعلام وصول 2
307373
تاریخ انتشار: 1401/08/30 21:21
کی‌روش امروز با یک انتخاب در میانه زمین قصد دارد راه‌های حمله انگلیس را قبل از رسیدن به دفاع ببندد.

به گزارش پایگاه خبری عصرجهان و به نقل از تجهیز نیوز، چهار سال پس از اینکه در نخستین بازی جام جهانی روزبه چشمی جای سید مجید حسینی را در خط دفاعی تیم ملی گرفت و نمایش درخشانی در روز بسته ماندن دروازه مقابل مراکش داشت، حالا با حضور دوباره در فهرست ایران، به ترکیب هم برگشته و امروز یکی از ۱۱ بازیکن اصلی برابر انگلیس است.

روزبه چشمی که سال گذشته در پست دفاع وسط آبی‌ها به کار گرفته شد و در سال قهرمانی استقلال نمایش خوبی داشت، در این فصل با نظر ریکاردو ساپینتو یک خط جلو آمده و هافبک دفاعی ثابت تیمش بوده که کارلوس کی‌روش نیز در بازگشت به تیم ملی ایران، مجددا این بازیکن مورد علاقه‌اش را به ترکیب اضافه کرد و در همین پست جدید به کار گرفت.

چشمی پس از انجام دو بازی و حضور ثابت به‌عنوان هافبک دفاعی در دیدارهای تدارکاتی مقابل نیکاراگوئه و تونس، امروز یکی از مهره‌های اصلی ایران برابر انگلیس خواهد بود که کی‌روش حساب ویژه‌ای روی او باز کرده و به همین بهانه دلیل انتخاب این بازیکن توسط مرد پرتغالی را بررسی می‌کنیم.

ساکت الهامی، سرمربی هوادار و سابق تراکتور و نساجی که در گذشته روزبه چشمی را به‌عنوان شاگرد خود در صبای قم داشت و به نوعی این بازیکن زیر نظر این مربی فرصت بازی در لیگ برتر را به دست آورد و شکوفا شد، شاید بهتر از هر کسی این ملی‌پوش بلند قامت را بشناسد و سبک بازی او را بداند که حالا معتقد است کی‌روش بهترین گزینه را برای دیدار با انگلیس به‌عنوان هافبک دفاعی انتخاب کرده.

الهامی در گفت‌وگو با “ورزش سه”، درباره دیدار تیم ملی ایران مقابل انگلیس عنوان کرد: قطعا نظرات و شناختی که کی‌روش از تیم ملی دارد، بهتر از همه ماست؛ او نسبت به بازیکنان و شرایط تیم ملی مسلط است و از سوی دیگر، به نظرم مدت‌ها قبل تمام آنالیزها و استراتژی‌های لازم برای دیدار با انگلیس را داشته و مختص به این یکی، دو روز اخیر نبوده است.

او ادامه داد: به نظرم سبک بازی ما در ۱۰ دقیقه اول دیدار با انگلیس ۱۰۰ درصد دفاع خواهد بود و برای همین کار، به نظرم کی‌روش از سید مجید حسینی و مرتضی پورعلی‌گنجی در دفاع میانی و میلاد محمدی در دفاع چپ استفاده می‌کند، اما در پست دفاع راست ممکن است به جای صادق محرمی، شجاع خلیل‌زاده استفاده شود که می‌تواند انتخاب خوبی هم باشد.

این مربی فوتبال با اشاره به احتمال حضور روزبه چشمی به‌عنوان هافبک دفاعی در ترکیب تیم ملی ایران مقابل انگلیس گفت: اگر بخواهیم امروز با سه هافبک در میانه زمین بازی کنیم، روزبه چشمی کاربلدتر از بقیه در بخش دفاعی است، چراکه روی هوا بهترین عملکرد را نسبت به سایرین خواهد داشت و در توپ‌گیری و استارت‌های ۵ متر- ۵ متر عالی کار می‌کند.

الهامی با اشاره به دو هافبک میانی که روی دست روزبه چشمی بازی می‌کنند، اظهار کرد: از دید من احمد نوراللهی گزینه بهتری از سعید عزت‌اللهی خواهد بود ولی شنیدم امروز سعید بازی می‌کند، اما بازهم می‌گویم پشت سر او، قطعا روزبه چشمی بخاطر پاهای بلند، استارت‌های سریع و تصمیم‌گیری‌های به موقع کمک ویژه‌ای خواهد کرد و می‌تواند به خوبی عمق را پوشش بدهد

او در خصوص دیگر نفراتی که احتمالا در ترکیب تیم ملی قرار می‌گیرند، ابراز کرد: به عقیده من احمد نوراللهی در سمت راست خط میانی و احسان حاج‌صفی در سمت چپ کمک زیادی خواهند کرد و می‌توانند جلوتر از روزبه عملکرد مورد انتظار را داشته باشند.

الهامی یادآور شد: در نبود سردار آزمون، قطعا مهدی طارمی به نوک می‌رود و در سمت راست او، علیرضا جهانبخش بخاطر اینکه در لیگ انگلیس بازی کرده و از نظر ذهنی شرایط خوبی دارد، بهترین نفر است. در سمت چپ نیز امکان اینکه وحید امیری برای دوندگی و فشار بیشتر روی حریف در کارهای دفاعی استفاده شود، زیاد است.

این مربی و کارشناس فوتبال در تشریح دوباره تاثیر حضور چشمی مقابل انگلیس عنوان کرد: ورود روزبه به ترکیب در این شرایط می‌تواند تاثیر زیادی روی عملکرد تیم ملی داشته باشد و برخلاف اینکه خیلی‌ها معتقدند روزبه نمی‌تواند انتظارات را برآورده کند، به نظرم بهترین گزینه در آن منطقه است.

الهامی اضافه کرد: روزبه روی هوا تاثیرگذاری زیادی خواهد داشت و در خدمت دفاعی تیمی است و به نوعی بیشترین کمک را به مدافعان تیم ملی در دیدار با انگلیس می‌کند. همانطور که معتقدم مهدی طارمی امروز نقش تاثیرگذاری دارد، روزبه نیز همانقدر موثر است.
او با تاکید بر اینکه بهترین تصمیمی که کی‌روش می‌توانست بگیرد آوردن دوباره روزبه چشمی بود، عنوان کرد: روزبه برای سیستمی که قرار است امروز تیم ملی مقابل انگلیس کار کند، بهترین نفر است. روزبه برخلاف تصور همه بازیکن با کیفیت نشان داده و کمک‌حال ایران خواهد بود. شاید او در چرخش‌ها مشکل داشته باشد، اما در حمل توپ(با توجه به گام‌های بلند) سرعت بالایی دارد و در کنار آن، به راحتی توپ را لو نمی‌دهد، در توپ‌گیری موفق است و ساده بازی می‌کند.

مربی سابق شماره ۱۵ تیم ملی ایران به قدرت سرزنی روزبه چشمی نیز اشاره کرد و افزود: در شرایطی که حریف ایران از نظر فیزیکی جزو بهترین‌هاست و روی توپ‌های هوایی برنامه دارد، روزبه چشمی کمک زیادی به تیم ملی خواهد کرد؛ هرچند سعید عزت‌اللهی هم قامت بلندی دارد، اما بدون شک روزبه بار دفاعی بهتری از سعید خواهد داشت. شاید در دیدار با ولز و آمریکا سعید بیشتر به کار کی‌روش بیاید، اما امروز روزبه بهترین گزینه است و امیدوارم هر کسی بازی کند، تیم ملی یک نمایش آبرومندانه داشته باشدالهامی درباره اینکه روزبه چشمی چهار سال قبل به‌عنوان مدافع میانی مقابل مراکش بازی کرد و امروز در پست هافبک دفاعی برابر انگلیس به کار گرفته شده است، گفت: آمدن روزبه به جلو یکی از همان نشانه‌های تغییر است که باید در ترکیب ایران اتفاق بیفتد. همچنین آوردن احسان حاج‌صفی به میانه زمین و گذاشتن میلاد محمدی در دفاع چپ، یکی دیگر از همین کارهاست. البته شخصا معتقدم شجاع خلیل‌زاده امروز بهترین گزینه برای دفاع راست است چون انگلیس از کناره‌ها فشار می‌آورد و ما باید در کنار آن، عمق را هم ببندیم؛ هرچند گفته می‌شود صادق محرمی در این پست بازی می‌کند.

او در واکنش به اینکه روزبه چشمی با توجه به حضور دوباره در یک مسابقه مهم جام جهانی ذهنیت تقابل با انگلیس را دارد یا خیر، عنوان کرد: روزبه امسال در استقلال فوق‌العاده بوده و می‌تواند در پست هافبک دفاعی بازی کند؛ از طرف دیگر از زمانی که کی‌روش آمده، مطمئنا او را از نظر ذهنی برای بازی‌های بزرگ آماده کرده؛ همانطور که معتقدم اولین اصل و برگ برنده ما، آمادگی از نظر ذهنی و روانی مقابل انگلیس است.

الهامی با تاکید بر اینکه فشار این جام جهانی بیشتر از همه دوره‌هاست، ابراز کرد: مردم امسال توقع متفاوت و بیشتری از تیم ملی دارند که البته همین هم شاید کار ما را خراب کند! با این حال، به نظرم ما اصلا نباید بازی با انگلیس را جزو جدول امتیازی خودمان حساب کنیم؛ هرچند اگر امتیاز بگیریم، فوق‌العاده است، اما اگر هم نگرفتیم، نگوییم چرا نشد چون دو بازی بعدی ما در راه صعود تاثیرگذارتر خواهد بود.

او ادامه داد: درست است ۱۰ درصد فوتبال روی مشخصی ندارد، اما امیدوارم همین درصد کم، امروز به نفع ما شود و از دو مسابقه آینده هم بیشترین بهره را ببریم که معتقدم می‌توانیم این اتفاق را رقم بزنیم. به شرطی که بازیکنان امروز بتوانند تفکرات کی‌روش را با ذهنیت بالا در زمین پیاده کنند و تمرکز کافی را داشته باشند.

این مربی فوتبال تاکید کرد: ما امروز اگر در ۱۵ دقیقه اول مماشات کنیم و شرایطی به وجود بیاوریم که مثل نمایش قطر در دیدار افتتاحیه، استرس نگیریم، می‌توانیم عملکرد خوبی برابر انگلیس ارائه بدهیم و نتیجه لازم را کسب کنیم ولی نوع دفاع ما نسبت به جام جهانی ۲۰۱۸ باید تغییر کند چراکه آن مدل دفاع، الان شکسته شده و نوع فوتبال ما باید طوری شود که هر کسی توپ لو داد، در دفاع پشتیبان باشد.

الهامی یادآور شد: اگر بچه‌های کناری بتوانند در کار دفاعی کمک کنند، کار برای انگلیس سخت می‌شود و هرچه هم از زمان بازی بگذرد، عصبی‌تر خواهند شد. شاه کلید بازی امروز، لو ندادن توپ در زمین خودمان است. ما وقتی توپ داریم، برای خودمان خطرناک‌تر از انگلیس هستیم چون ممکن است آن را لو بدهیم که اگر این اتفاق بیفتد، هری کین یا استرلینگ، در حملات اجازه فکر کردن را به ما نمی‌دهند.

  • منبع خبر : ورزش۳
برچسب ها:
تجهیز نیوز ؛

بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*